Chełm
marzec 2023
Chełm na kredzie stoi i to nie tylko w przenośni. Pod całym starym miastem wydrążonych jest ponad 10 kilometrów korytarzy. Niektórzy szacują, że łączna długość to nawet 60 km. Labirynt jest tak rozległy, że jeszcze w latach 60-tych zapadł się budynek postawiony nad korytarzem o istnieniu, którego nikt nie wiedział.
Wędrując podziemiami w najniższym miejscu schodzimy do 10 metrów poniżej powierzchni.
Najstarsze korytarze znajdują się pod katedrą, a były budowane już w XIII wieku. Służyły mieszkańcom, jako schronienie podczas licznych najazdów tatarskich. Dla turystów udostępniona jest jedynie dwukilometrowa trasa pokonywana wspólnie z przewodnikiem. Wchodzi się jednym z wejść, a wychodzi kilkaset metrów dalej. Czas przejścia to ok. 50 minut, a temperatura wewnątrz jest stała ok. 9 stopni Celsjusza. Być może uda Ci się spotkać ducha Bielucha.
Ze względu na podziemną zabudową wysokość budynków na powierzchni jest ograniczona do kilku pięter. W trakcie naszego ostatniego pobytu trwały prace wykopaliskowe, więc część przestrzeni Starego Miasta była zagrodzona. Czekając na wędrówkę labiryntem wybraliśmy się na szczyt wzgórza, aby podziwiać chełmską bazylikę. Dawna katedra greckokatolicka pochodzi z XVIII wieku. Obiekt od 1919 roku służy katolikom z czteroletnim wyjątkiem podczas drugiej wojny światowej. Obok kościoła na wieży urządzono punkt widokowy, ale podczas wizyty w styczniu był nieczynny.
Chełm od lat był mieszanką kultur. Mieszkali tu katolicy, prawosławni i wyznawcy judaizmu. Po unii brzeskiej doszli jeszcze protestanci i grekokatolicy. Jak jest dziś? Nie wiemy. My zwróciliśmy uwagę na to, że wzdłuż ulicy prowadzącej do katedry powstało kilka barów z kebabem i była tylko jedna (znajdująca się w podziemiu tuż obok wyjścia z labiryntu kredowego) restauracja z innym jedzeniem. Jak widać egzotyczną kuchnię w Chełmie polubiono. 🙂
Informacje praktyczne:
Podziemia kredowe zwiedza się z przewodnikim (bilet normalny 30 zł, ulgowy 22zł). Czas zwiedzania ok. godziny. W sezonie trasa otwarta między 9 a 19. Poza sezonem wejścia o pełnych godzinach. Wewnątrz temperatura ok.9 stopni- zabierzcie cieplejsze ubrania.
Na wzgórzu katedralnym możemy zwiedzić krypty (w godzinach 14-18). Bilety 12 i 6 zł. Dla turystów udostępniony jest taras widokowy na dzwonnicy. Otwarty w sezonie w godzinach 9.30-16 (bilety 6 i 3 zł). W niedzielę jedynie 14-16. Należy pamiętać, że w południe dzwony biją na Anioł Pański i ich odgłos może nieco nadszarpnąć słuch osobom będącym wtedy na wieży.
W mieście parkingi są bezpłatne. Lokalizację przedstawiamy
w linku oraz na mapie zamieszczonej poniżej.