Chojnice – miasto z turem w herbie

wrzesień 2024

Podróżując wokół kaszubskich jezior i borów w okolicach Tucholi koniecznie zajrzyjcie do Chojnic. Pozostały tu stare średniowieczne mury z basztami, a część z nich wykorzystano na pomieszczenia muzealne. Poza regionalną historią i zbiorami dokumentującymi lokalne dzieje miasta i pobliskich terenów możecie w nich obejrzeć obrazy współczesnych artystów malarzy.

Miasto w średniowieczu było we władaniu zakonu krzyżackiego, a wojska polskie zajęły je po bitwie pod Grunwaldem. W 1454 roku król Kazimierz Jagiellończyk stoczył pod Chojnicami bitwę z Krzyżakami zakończoną klęską polskich rycerzy. Król uciekł z pola walki, a zginął tu Jan Zawisza, syn słynnego Zawiszy Czarnego.

Również podczas potopu szwedzkiego doszło pod Chojnicami do bitwy. Tym razem naprzeciw siebie stanęły wojska polskie i szwedzkie. Tabor królowej Ludwiki Marii zmierzający do Gdańska do króla Jana Kazimierza został zaatakowany przez Szwedów. Na szczęście dowódcą po stronie polskiej był Stefan Czarniecki, który pokonał oddziały szwedzkie i zagonił je aż do zamku w Człuchowie.

Jadąc do Chojnic warto przejechać przez odległą o ok. 10 km miejscowość Krojanty. Zasłynęła ona z ułańskiej szarży pod dowództwem płk Kazimierza Mastalerza na niemieckie oddziały dokonanej 1 września 1939 roku. Plan powstrzymania wroga był na tyle nierealny, że młody porucznik Grzegorz Cydzik zaprotestował przekazując go dowódcy. Pułkownik Mastalerz podobno powiedział, mu że „za młody pan, poruczniku, żeby mnie uczyć, jak się wykonuje niewykonalne rozkazy”.

Niemiecka propaganda zafałszowala obraz tej bitwy tworząc film ukazujący szarżę kawalerii na hitlerowskie czołgi. Dziś na miejscu walki odnajdziecie pomnik poświęcony poległym oraz symboliczne drewniane krzyże w miejscach pierwszych pochówków poległych ułanów. Co roku, dla upamiętnienia bitwy odbywa się w Krojantach rekonstrukcja działań wojennych, a informację o tym wydarzeniu znaleźliśmy w chojnickiej bazylice.

Wracając do Chojnic.

Od 1466 roku Chojnice zostały włączone do Polski i dopiero po pierwszym rozbiorze znalazły się w zaborze pruskim.

Jeśli traficie tu w niedzielę to w otoczeniu starych murów natkniecie się na targ staroci, a być może na koncert w amfiteatrze wkomponowanym w zabytkowe obwarowanie. I tylko nowoczesna figura tura stojąca przy jednej z baszt nie trafiła w nasz gust. 🙂

Na starówce koniecznie należy zajrzeć do wnętrza średniowiecznego kościoła pw Ścięcia św. Jana Chrzciciela z XIV wieku. Podobno stoi na miejscu dawnej pogańskiej świątyni. Z pewnością wcześniej stał w tym miejscu drewniany kościół.

W pobliżu zwraca też uwagę kościół pw Zwiastowania NMP zbudowany przez jezuitów XVIII wieku. Do kościoła przylega dawny budynek kolegium jezuickiego. W XIX wieku były tu magazyny, szpital i koszary, ale obecnie wrócił do swojej pierwotnej funkcji i umieszczono w nim liceum.

Z pewnością w pamięci pozostanie zbudowany na początku XX wieku z czerwonej cegły przez berlińskich architektów ratusz. Jest on z pewnością ozdobą rynku.

Zwiedzając Kaszuby do Chojnic trzeba zajrzeć na kilka godzin. Każdemu polecamy spacer po tym mieście oraz zwiedzanie Muzeum Historyczno-Etnograficznego.



Informacje praktyczne:

Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach jest otwarte w godzinach 10-15 w weekendy oraz wtorek-piątek w godzinach 10-17. W poniedziałki jest nieczynne. Ekspozycje są rozmieszczone w trzech budynkach położonych blisko siebie. Bilet normalny kosztuje 13 zł, a ulgowy 10 zł, a w niedzielę wstęp jest bezpłatny.

Lokalizację pokazujemy w linku oraz na mapie zamieszczonej niżej.