Gdańsk - największe atrakcje

marzec 2023

W Gdańsku byliśmy wielokrotnie, ale zawsze brakowało czasu, aby poznać wszystkie atrakcje tego miasta. Dopiero w styczniu 2021 roku udało się spędzić tu ponad tydzień i odwiedzić wiele ciekawych muzeów, które znajdują się w okolicy Starego Miasta. Poza sezonem letnim nie ma tu takiego tłumu turystów, co pozwala łatwo znaleźć miejsce w klimatycznych kafejkach i restauracjach położonych wzdłuż Motławy. Wieczorne spacery również są przyjemniejsze, gdy nie trzeba ciągle wymijać innych przechodniów. Zwiedzanie również nie łączy się z dużymi kolejkami przy kasach i ciekawych eksponatach.

Widzieliśmy Muzeum II Wojny Światowej i zachęcamy do zarezerwowaniu przynajmniej kilku godzin na jego zwiedzanie. Pozytywne wrażenie sprawiło na nas też Muzeum Bursztynu z siedzibą w zabytkowym młynie. Szczególne miejsce w pamięci zajmuje budynek Stoczni Gdańskiej z Pomnikiem Poległych Stoczniowców położonym tuż przy bramie. Po dawnej stoczni wybraliśmy się na spacer z przewodnikiem pamiętającym czasy strajków i ciekawie opowiadającym tak niedawną historię. W kolejnym dniu zwiedzaliśmy Centrum Solidarności. Ogrom materiałów i eksponatów wymaga spędzenia tu kilku godzin.

Byliśmy też w miejscach znanych z bohaterskiej walki na początku II wojny światowej. Odwiedziliśmy Muzeum Poczty Gdańskiej oraz Westerplatte. Zajrzeliśmy do Muzeum Iluzji i oglądaliśmy wiele gdańskich kościołów z pięknymi rzeźbami, epitafiami oraz obrazami. Widzieliśmy też słynny „falowiec” na Przymorzu, zbudowany w latach 70-tych najdłuższy budynek mieszkalny w Polsce (860 metrów) oraz wspaniałe wnętrze katedry oliwskiej. Mieszkaliśmy na Gdańskiej Wyspie Spichrzów w zaadaptowanym do celów hotelowych spichlerzu mając widok na „Koło” oraz gdańską starówkę. Ze względu na lokalizację polecamy.

Widzieliśmy dom, w którym urodził się Daniel Gabriel Fahrenheit. Wynalazł termometr rtęciowy oraz skalę temperatur, którą dzisiaj nazywa się od jego nazwiska. Gdańsk to również miejsce urodzin Artura Schopenhauera. Niemiecki myślicieli przyszedł na świat w domu przy ulicy Świętego Ducha 47, położonym w pobliżu Bazyliki Mariackiej.

Przed Dworem Artusa stoi symbol miasta Fontanna Neptuna. Według jednej z legend to Neptun przyczynił się do powstania słynnej gdańskiej nalewki Goldwasser. Oburzony, iż do fontanny wrzucane są monety, uderzył trójzębem w wodę i rozbił złoto w drobne płatki, które odtąd zdobią ziołowy likier.

Mamy nadzieję, że zdjęcia i te krótkie informacje zachęcą Was do odwiedzenia Gdańska po raz pierwszy lub ponownie. W lecie niestety jest tu tłoczno, ale poza sezonem jeśli trafisz na słoneczną pogodę może być przyjemnie i pusto.



Informacje praktyczne:

Na nocleg w Gdańsku polecamy pensjonat "Ołowianka" znajdujący się na Wyspie Spichrzów tuż przy Motławie. Obok jest bezpłatny dla gości parking. Miejsce ze względu na swoją lokalizację i rozsądne ceny jest bardzo dobrym wyborem przy zwiedzaniu miasta. Wychodząc z pensjonatu przez zwodzony most na drugą stronę rzeki jesteśmy już na Starym Mieście. Lokalizację pokazujemy w linku oraz na mapie zamieszczonej niżej.