Gołąb
marzec 2023
Gołąb to mała wieś położona nad Wisłą między Puławami a Dęblinem. Jadąc wzdłuż rzeki warto tu zjechać z trasy, aby zobaczyć dwa wspaniałe barokowe zabytki, które tu znajdziemy. Jednym z nicj jest Domek Loretański zbudowany w latach 1634-38 przy ogromnym wsparciu finansowym kanclerza Jerzego Ossolińskiego. Przywiózł on też z podróży do Włoch figurę Matki Boskiej dla ozdoby budynku. Na jednej ze ścian domku jest zaznaczony poziom wody, jaki osiągnęła Wisła podczas powodzi w 1808 roku. Drugi zabytek to kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, św. Floriana i św. Katarzyny. Powstał przed domkiem, a fundatorem był oczywiście Jerzy Ossoliński.
W lutym 1656 roku miała tu miejsce bitwa pomiędzy wojskami polskimi i szwedzkimi w czasie potopu szwedzkiego. W bitwie po stronie Szwedów walczył późniejszy król Polski Jan III Sobieski. Karol Gustaw ze swoim wojskiem przeszedł zamarzniętą Wisłę pod Kazimierzem całkowicie zaskakując Polaków. Pod Gołębiem ze wzgórza polskim wojskami dowodził Czarniecki. Niestety był zmuszony do odwrotu i tylko pójście w rozsypkę uchroniło Polaków przed całkowitą klęską. Po bitwie oddziały Czarnieckiego ścigane były przez polskie oddziały wierne królowi Szwecji. Podczas ucieczki po zamarzniętym Wieprzu załamał się lód, co dodatkowo zwiększyło polskie straty w ludziach. Polacy stracili 137 żołnierzy, szwedzkie straty były podobne. Bitwa ta jest uważana za jedną z największych klęsk wojsk dowodzonych przez Stefana Czarnieckiego.
Ciekawostką znajdującą się w Gołębiu jest figura św. Nepomucena. Wg legendy figura przypłynęła w 1813 roku podczas powodzi i została postawiona w miejscu, w którym osiadła. W Gołębiu znajdują się też dwa muzea ( nietypowych rowerów i pijaństwa). Niestety czynne tylko w sezonie, więc pocałowaliśmy klamkę. Mamy, więc pretekst, aby wrócić.
Informacje praktyczne:
W Gołębiu poza zwiedzaniem kościoła, domu loretańskiego (we własnym zakresie bez biletów)warto zobaczyć Muzeum Nietypowych Rowerów ( ok. godziny zwiedzania) i Muzeum Pijaństwa (czas zwiedzania ok.30 minut). Otwarte codziennie między 10 a 17. Telefon do właściciela 601 81 45 27 (p.Majewski). W sezonie przy większej grupie warto wcześniej zarezerwować wizytę. Opłata za przewodnika w cenie biletu ( przy grupie do 4 osób - 30 zł).
Lokalizację przedstawiamy
w linku oraz na mapie zamieszczonej poniżej.