Grądy Kruklaneckie – zniszczony most kolejowy
styczeń 2025
O mostach w Stańczykach wiele osób odwiedzających Mazury pamięta i je odwiedza. O moście w Grądach Kruklaneckich wie już zdecydowanie mniej osób, a naszym zdaniem warto tu zajrzeć. Niedaleko Kruklanek (ok. 15 km od Giżycka) nad wodą stanowiącą połączenie jezior Kruklin i Gołdapiwo znajdują się ruiny zniszczonego mostu kolejowego ''Grądy Kruklaneckie''.
Most był jedną z najdłuższych na Mazurach konstrukcji mostowych. Wielkością swoją ustępował jedynie wspomnianym wyżej mostom w Stańczykach. Został zbudowany w roku 1908, a połączył dwa brzegi przekopanego cieku rzeki Sapiny.
Podczas I wojny światowej, a dokładniej w roku 1915 wschodnie przęsło zostało wysadzone w powietrze przez wycofujące się oddziały rosyjskie. Jednak pod koniec wojny most został odbudowany i przeszedł modernizację. Służył do końca II wojny światowej jako element trasy kolejowej między Kruklankami a Oleckiem. W takim stanie konstrukcja dotrwała do końca wojny, mimo że przed wycofaniem się wojsk niemieckich został zaminowany. Nikt nie wie, z jakich przyczyn most nie został wysadzony. Mówi się, że detonator został zainstalowany w bunkrze obserwacyjnym i przeleżał nietknięty kilka miesięcy.
Obecny stan most zawdzięcza mieszkańcom. Wysadzili go oni w dniu 8 września 1945 roku, aby zapobiec grabieżom dokonywanym przez Rosjan po zakończeniu wojny, którzy poza szynami kolejowymi także kradli wiele innych rzeczy.
Pod mostem wybudowano drewnianą kładkę umożliwiającą przejście na drugą stronę rzeczki. Na pobliskim wzgórzu (idąc nasypem w kierunku Olecka) znajduje się zadaszony punkt obserwacyjny z pięknym widokiem na lasy Kruklińskie i jezioro Patelnia.
Warto zjechać kilkaset metrów z asfaltowej drogi, aby zobaczyć te ciekawe ruiny i zrobić kilka fotografii. W pobliżu można też odwiedzić inne zniszczone obiekty (bunkier, wieżę strzelniczą, itp.).
Informacje praktyczne:
W pobliżu wysadzonego mostu można też odwiedzić inne zniszczone obiekty (bunkier, wieżę strzelniczą, itp.).
Lokalizację obiektów pokazujemy
w linku oraz na mapie zamieszczonej niżej.