Batumi - miasto kontrastów

grudzień 2023

Każdy zwiedzający Gruzję powinien zobaczyć Batumi. To miejsce niesamowitych kontrastów. Ogromne wieżowce i budynki o ciekawej architekturze sąsiadują ze slumsami i niechlujnymi blokowiskami. Limuzynom i wypasionym samochodom terenowym towarzyszą na ulicach rozpadające się stare Moskwicze i Łady. Idąc zadbaną promenadą ciągnącą się wzdłuż kamienistej plaży dotrzemy do mniej zadbanego portu. Całości kolorytu miasta dopełniają grające fontanny, przy których można miło spędzić wieczór i restauracja na molo, gdzie miło jest posiedzieć przy dobrym winie.

Odwiedzając Batumi z pewnością należy zobaczyć ogród botaniczny znajdujący się 9 km na północny-wschód od centrum w kierunku Kobuleti. Jest on położony w miejscu zwanym Zielonym Przylądkiem (Mcwane Koncchi) na urwistym brzegu morza, a roztacza się stamtąd niesamowity widok na miasto.

Znajdziecie tu tysiące egzotycznych gatunków roślin z niemal wszystkich stref klimatycznych świata. Ogród utworzył w 1912 roku rosyjski botanik Andriej Nikołajewicz Krasnow, a pomagali mu Francuz d'Alphonse i Gruzin Iason Gordeziani. Twórca ogrodu związał się z nim również po śmierci, bo został tu pochowany.

W czasach ZSRR był tu jeden z największych ogrodów botanicznych osiągając powierzchnię ponad 110 ha. Powstało tu centrum badawcze kaukaskiej roślinności. Obecnie ogród botaniczny podzielono na 9 rejonów geograficznych, każdy ze specyficzną dla siebie roślinnością: Zakaukazia, Australii, Nowej Zelandii, Himalajów, Azji Wschodniej, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Meksyku i basenu Morza Śródziemnego.

Batumi leży na wybrzeżu Morza Czarnego i jest największym miastem (ok. 155 tysięcy mieszkańców) położonym wzdłuż liczącej 310 km linii brzegowej Gruzji. Jest tu rafineria ropy naftowej (rurociąg z Baku) oraz port handlowy (głównie import ropy naftowej) i lotniczy.

Stolica prowincji Adżaria jest zamieszkana przez chrześcijańskich i muzułmańskich Gruzinów. Żyją tu też Rosjanie, Ormianie i Żydzi.

Miasto powstało na miejscu wcześniejszego fortu rzymskiego Batys, jako gruzińska twierdza o nazwie Tamaryscihe, a nazwę Batumi nosi od około XI wieku. W XVII wieku zostało zdobyte przez Turków. Po wojnie rosyjsko-tureckiej zostało w 1878 roku przyłączone do Imperium Rosyjskiego. W czasie panowania rosyjskiego powstał ośrodek przetwórstwa ropy, powstał port i linia kolejowa do Baku.

Od marca 1918 r. miasto znalazło się ponownie w rękach Turków, ale już w grudniu przejęli je Anglicy planując stworzyć tu „wolne miasto” podobne do tego jakim był Gdańsk przed II wojną światową. Trzy lata później Armia Czerwona obaliła gruziński rząd mienszewicki, a Batumi stało się stolicą autonomicznej Adżarskiej SRR. Od 1991 roku miasto należy do Gruzji.

W mieście znajdziemy wiele zabytków różnych kultur. Jest turecki meczet i synagoga, czy kościół katolicki. Dla dzieci interesująca będzie wizyta w delfinarium. Kiedyś było tu Muzeum Józefa Stalina, ale w 2013 roku zostało zlikwidowane (nadal takie muzeum funkcjonuje w Gori, ale o tym napiszemy już innym razem).

I koniecznie odwiedźcie lokalne restauracje i spróbujcie gruzińskich potraw np. chinkali czy chaczapuri zakrapiając je winem (polecamy Tvishi). Gruzini SA bardzo gościnni i lubią Polaków. Kiedyś siedzieliśmy w restauracji i zamówiliśmy wino, a kelner przyniósł każdemu po kawałku ciasta. Sądziliśmy, że się pomylił, ale okazało się, że jeden z gości obchodził urodziny i częstował wszystkich tortem.

W okolicy ogrodu botanicznego zobaczycie też słynne z piosenki „herbaciane pola Batumi”. Mimo, że w Gruzji najbardziej zachwyciły nas góry to z pewnością miasto kontrastów nad Morzem Czarnym jest warte odwiedzenia.

Wieczorem koniecznie powinno się wybrać w pobliże promenady, aby obejrzeć pokaz grających fontann. Filmik zamieszczamy poniżej: Grające fontannyInformacje praktyczne:

Alfabet gruziński jest specyficzny i trudno cokolwiek przeczytać. 🙂
W kantorach USD można wymienić na lokalną walutę. Butelka wina w restauracji kosztuje od 40 do 60 GEL. Cena paliwa 3,05 GEL za litr E95, pieczywo od 1,5 GEL, a kg mandarynek 4 GEL.
Uważajcie na drogach i przechodząc przez jezdnię. Samochody potrafią ignorować czerwone światła i pieszego na pasach, a wyprzedzanie na „trzeciego” na zakręcie to praktycznie norma.

Na zwiedzanie ogrodu botanicznego powinno się zarezerwować ok. 2 godzin. Bilet kosztuje 8 lari (1 lari GEL= 0,37 USD).
Lot z Warszawy do Batumi to ok. 3 godziny i 40 minut.
Lokalizację ogrodu botanicznego pokazujemy w linku oraz na mapie zamieszczonej niżej.