Ińsko – jezioro, rak i film
luty 2025
Miejscowości takie jak Ińsko zupełnie inaczej wyglądają w pełnym słońcu, w ciepłym letnim dniu niż podczas smutnego, szarego, cieknącego deszczem dnia. Nam niestety trafił się ten drugi dzień.
Położone nad Jeziorem Ińsko miasteczko ściąga co roku wielbicieli kina na Ińskie Lato Filmowe. Po festiwalu mamy wrażenie, że zapada w pofilmową drzemkę. Podczas naszego wakacyjnego pobytu nie widać było tu tłumu turystów i zwiedzających. Oczywiście ma to swój urok i nam to nie przeszkadzało.
Nieco tajemniczości temu miejscu nadaje legenda o wielkim raku, który zniewolił mieszkańców i utrudniał im życie przez lata. Jak zwykle spryt i odwaga pozwoliły zwyciężyć dobru w tej odwiecznej walce. Rak mieszkał w jeziorze, wychodził na brzeg i niszczył w mieście wszystko, co popadnie. Mieszkańcy żyli w strachu do czasu, aż pewien kowal zrobił gruby łańcuch z hartowanej stali i dzięki podstępowi razem z innymi mieszkańcami uwięził raka na dnie jeziora. Podobno mieszka tam aż do dnia dzisiejszego i czasami próbując się urwać z łańcucha wzburza wysokie fale strasząc swoim nadejściem. Dziś przypomina o tym rzeźba umieszczona na brzegu jeziora.
Stowarzyszenie Ińskie Lato Filmowe kupiło budynek po restauracji Omega w centrum Ińska. Na powierzchni około 300 metrów kwadratowych jest galeria sztuki, miejsce edukacji filmowej i regionalnej oraz kawiarnia.
Idąc wzdłuż jeziora napotykamy bazę płetwonurków, drewniane rzeźby zwierząt i dzikie kamieniste plaże. Docieramy do wieży widokowej, która pozwala z wysokości trzeciego piętra oglądać rozległe jezioro i podglądać sennie płynące życie miasteczka. Dla wygodnych winda, dla aktywnych metalowe schody i powiew zimnego wiatru. Wejście na wieżę widokową jest bezpłatne i możliwe 24 godziny na dobę. Można też dojechać samochodem- tuż obok jest parking.
O, ileż byśmy dali za trochę słonecznego ciepła…
Nurkowie nie bez powodu polubili ten akwen. Przejrzysta i czysta woda pozwala na atrakcyjne podwodne wycieczki. Maksymalna głębokość to 42 metry. Na jeziorze znajdują się trzy wyspy o łącznej powierzchni 22,3 hektara, przy czym największa z nich – Wyspa Sołtyski zajmuje około 20 hektarów.
Jest tu dużo pokojów na wynajem i pensjonatów. Na obrzeżach Ińska są ośrodki wypoczynkowe. Nad brzegiem można z powodzeniem znaleźć bar czy restaurację. W centralnej części miasta znajduje się zadbana promenada, a nieco dalej duża piaszczysta plaża.
Obecna nazwa miasta pochodzi od jeziora See Intzke wymienionego w dokumencie z 1248 roku. W okresie kształtowania się państwa polskiego, za panowania Mieszka I, okolice Ińska wraz z całym Pomorzem zostały włączone do Polski. Po śmierci króla Bolesława Chrobrego książęta pomorscy przestali uznawać zwierzchnictwo władców Polski. W 1231 roku całe Pomorze przeszło pod zwierzchnictwo Brandenburgii. Osada przy jeziorze Ińsko została wspomniana w opisie granic Księstwa Pomorskiego z 1248 roku. Dokładna data założenia miasta Ińsko nie jest znana. Najstarszy dokument uznający Ińsko, jako miasto pochodzi z 1300 roku. W 1657 Ińsko zniszczone zostało przez walczące ze Szwedami wojska Stefana Czarnieckiego. Później jego mieszkańcy znacznie ucierpieli w wyniku toczonych na terenie Pomorza wojen: siedmioletniej i północnej. Po dawnym zamku w Ińsku niestety nie pozostało już nic.
W 1939 Ińsko liczyło 3012 mieszkańców i było jednym z bardziej lubianych miejsc wypoczynkowych… Niedawno w 2021 liczyło jedynie niewiele ponad 1,8 tysiąca mieszkańców.
Jeśli wybierzecie się na północny zachód Polski to koniecznie zajrzyjcie do Ińska na kilka godzin, a może dłużej. Warto.
Informacje praktyczne:
Ińskie Lato Filmowe zazwyczaj odbywa się w sierpniu ( kolejne odbędzie się w dniach 8-17.08.2025). W 2024 karnet na wszystkie wydarzenia kosztował 500 zł.
W pobliżu Ińska jest kilka ośrodków wypoczynkowych oraz pole namiotowe, więc można rozważyć urządzenie tu bazy wypadowej do zwiedzania okolicy.
Poniżej i w linku lokalizacja
<