Kartuzy i dach w kształcie trumny

marzec 2025

Pierwszy raz w Kartuzach byliśmy ok. dwudziestu lat temu. Wspomnienia się zatarły, a pozostało jedno związane z niesamowitym kształtem dachu w tutejszej kolegiacie. Teraz wędrując po Kaszubach postanowiliśmy ponownie zajrzeć do miejscowości związanej z zakonem o jednej z najsurowszych reguł, która nie zmieniała się od prawie tysiąca lat. Ich dzień rozpoczynał się dwadzieścia minut przed północą, a odpoczynek nocny rozpoczynali kwadrans po siódmej wieczorem.

Kartuzi żyją w milczeniu i samotności, nie jedzą mięsa, w piątki i wigilie świąt poszczą o chlebie i wodzie. Towarzyszy im słynna maksyma „memento mori” przypominająca o tym, że nie ma ucieczki przed śmiercią. Zakonnicy nadal nie używają telefonów komórkowych, Internetu oraz telewizji, a wiedzę o zewnętrznym świecie przekazuje im przeor. Obecnie na świecie pozostało jedynie 24 działające kartuzje (tak nazywa się obiekty klasztorne Kartuzów).

Na Kaszubach niestety od lat nie ma mnichów, a z dawnego założenia pozostała gotycka kolegiata z niesamowitym dachem w kształcie wieka trumny, budynek eremu, czyli dawnego mieszkania zakonników oraz refektarz, w którym obecnie mieści się galeria sztuki współczesnej, a jesienią odbywają się zaduszki jazzowe.

Gotycki ołtarz z 1444 roku, bogate stalle czy przepiękny tron przeora wzbudzają zachwyt nad kunsztem artystycznym twórców. We wnętrzu kolegiaty z pewnością zwrócicie uwagę na niesamowity zegar z wahadłem zakończonym figurą anioła trzymającego kosę umiejscowiony nad głównym wejściem do kościoła.

W pobliżu założeń klasztornych znajduje się Jezioro Klasztorne Duże, jedno z czterech położonych na terenie miasta. Dużo terenów zielonych zachęca do wędrówki, a podczas spacerów po mieście w wielu miejscach towarzyszą nam sylwetki mnichów w charakterystycznych kapturach.

W latach 60-tych XX wieku Kartuzy odwiedziło ponad 600 tysięcy turystów. Obecnie nie ma już takich tłumów turystów, a szkoda, bo warto to miasto odwiedzić. My byliśmy zbyt późno, aby zobaczyć ekspozycję w Muzeum Kaszubskim, więc mamy pretekst, aby zajrzeć tu ponownie.



Informacje praktyczne:

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach jest otwarte w lipcu i sierpniu od wtorku do soboty w godzinach 9:00-17:00 (w niedziele od 10:00). We wrześniu i czerwcu działa w tygodniu od 8:00 do 16:00, w soboty 9:00-16:00, a w niedziele jedynie od 10:00 do 14:00. W poniedziałki jest nieczynne. Bilet ulgowy kosztuje 8 zł, a normalny 16 zł.

Kolegiatę pw Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny można zwiedzać codziennie od 9:00 do 17:40 pod warunkiem, że nie ma w tym czasie mszy świętej. W niedzielę i święta kościół jest udostępniony dla turystów od godziny 13:30. Zwiedzanie kończone jest dwadzieścia minut przed nabożeństwem. Za wstęp wrzuca się dobrowolną opłatę.

Lokalizację pokazujemy w linku oraz na mapie zamieszczonej niżej.