Korzeniewo i wodowskaz

wrzesień 2023

Korzeniewo to miejsce dawnej przeprawy przez Wisłę. Dzięki temu rozwijała się tutaj wieś. Pola wydzierżawiono mieszczanom z Kwidzyna, ale trudności związane z częstymi powodziami sprawiały, że użytkowano je głównie, jako pastwiska. Szczególnie duże szkody, nie tylko w Korzeniewie, wyrządziła powódź z 1682 roku.

W roku 1755 powstał tu port dla promów. Nabrzeża umocniono i ufortyfikowano. Mimo to wylew Wisły w 1786 roku przerwał umocnienia i wyrządził duże szkody. W latach 1808 - 1813 był w Korzeniewie most pontonowy strzeżony przez wojska francuskie. W roku 1813 przeprawę zdobyły wojska rosyjskie.

Do czasów współczesnych zachowały się pozostałości dawnego torowiska kwidzyńskiej kolejki wąskotorowej. W porcie Korzeniewo cumował m.in. prom kolei wąskotorowej kursujący na trasie Gniew-Janowo. Na szczycie wału okalającego port znajduje się dawny budynek bosmanatu portu wiślanego. W niedalekim sąsiedztwie portu zachowała się gospoda oraz budynek urzędu wodnego, oba obiekty pełnią dzisiaj rolę budynków mieszkalnych. Na wale stoi budynek, który obecnie jest wykorzystywany, jako kaplica kościelna, a kiedyś zawierał w sobie oryginalny mechanizm wodowskazu. Na wieżyczce znajdowała się wnęka kształtem podobna do tarczy zegarowej (obecnie jest zabita deskami). Żeglarze płynący po Wiśle mogli z daleka odczytywać wartości stanu wody, jaki pokazywała na wyskalowanej tarczy duża wskazówka. Wskazania wodowskazu zmieniały się automatycznie w zależności od położenia pływaka w studzience znajdującej się we wnętrzu domku. Studzienka i basen portowy działały jak zespół naczyń połączonych, dzięki czemu pływak zawsze utrzymywał się na tym samym poziomie, co woda w Wiśle.

Przeprawa promowa w Korzeniewie czynna była do 2012r. Jej funkcjonowanie zakończyła udostępniona w lipcu 2013r. przeprawa mostowa w miejscowości Lipianki.

W dawnych czasach bywał tu m.in. Jan III Sobieski, starosta gniewski w latach 1667-1696. Korzeniewo znajdowało się od 1772 w zaborze pruskim. Wyznaczono tu wtedy punkt poboru ceł za towary przewożone między terenami w głębi Polski a Gdańskiem.

W 1920, w wyniku przegranego przez Polskę plebiscytu wieś została w granicach Niemiec. Był tu most zbudowany w 1920 roku, który został w latach 1927-29 rozebrany ze względu na brak ruchu. Most wykorzystano do budowy mostu w Toruniu, a dwa przęsła do budowy mostu w Koninie.

Do wybuchu drugiej wojny światowej granica między Polską a Niemcami przebiegała wschodnim brzegiem Wisły. W okresie przedwrześniowym wieś stanowiła jedną z niemieckich baz logistycznych w przygotowywanym uderzeniu na Polskę.



Informacje praktyczne:

Trasa kajakowa z Grudziądza do Korzeniewa liczy sobie 32,4 km. Rozpoczyna się w Porcie Schulza w Grudziądzu, który umożliwia bezproblemowe wodowanie kajaków, a kończy w pobliżu budynku z wodowskazem w Korzeniewie. Najbardziej aktywnym organizatorem spływów kajakowych w Grudziądzu jest stowarzyszenie Grudziądzki Klub Kajakowy „Niezatapialni” (dawniej Sekcja Kajakarska Bractwa Wodniaków).

Przez Korzeniewo biegnie Wiślana Trasa Rowerowa i jej odcinek między Gniewem, a Kwidzynem

Okolicę Korzeniewa uwieczniał na swych obrazach malarz Mirosław Brucki.

Przebieg trasy od Kwidzyna pokazujemy w linku oraz na mapie zamieszczonej niżej.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Dziękujemy za wizytę 🙂
Napisz do nas: kontakt@podroze-rodzinne.pl