Kościerzyna i jej muzea
listopad 2024
Będąc na Kaszubach warto zajrzeć do położonej wśród jezior Kościerzyny. To miasto z 600-letnią tradycją. Na rynku natkniemy się na ciekawy odlany z brązu pomnik Remusa. O jego dziejach napisał epopeję w języku kaszubskim w 1938 roku Aleksander Majkowski, lokalny lekarz, społecznik i literat. Bohater książki Remus wędruje po okolicznych terenach, napotyka upiory, walczy ze Smętkiem i spotyka Julkę, czyli kolejne wcielenie Sydoni von Borck- kobiety straconej jako czarownica. Baśniowa opowieść jest dziś uznawana za najważniejsze dzieło literatury kaszubskiej.
W jednej z kamienic położonych przy rynku odnajdziecie Muzeum Ziemi Kościerskiej. Tu można zapoznać się bliżej z postacią Aleksandra Majkowskiego autora opowieści o Remusie, z historią, tradycjami i obyczajami regionu Kaszub. W jednej z sal jest ekspozycja poświęcona polskiemu hymnowi i jego twórcy Józefowi Wybickiemu. Można obejrzeć kilkudziesięciominutowy film o tym jak pieśń legionów zdobywała popularność, aby ostatecznie stać się narodowym hymnem.
W dwóch wyodrębnionych salach utworzono Muzeum Akordeonu. Zgromadzono tu wiele ciekawych instrumentów, a kilka z nich udostępniono dla odwiedzających i można na nich zagrać.
W pobliżu dworca kolejowego ok. 2 km od rynku koniecznie należy odwiedzić Muzeum Kolejnictwa. Na miejscu dawnej lokomotywowni utworzono w 1992 roku skansen PKP. Obecnie muzeum posiada najliczniejszą w północnej Polsce kolekcję pojazdów szynowych. Poczynając od drezyn napędzanych ręcznie, a kończąc na ogromnych parowych, spalinowych i elektrycznych lokomotywach. Naszą uwagę zwróciła jedna z nich z ogromną czerwoną gwiazdą na parowym kotle.
W Muzeum Kolejnictwa znajdziecie też dawny (z początku XX wieku) wagon kolejki na Gubałówkę oraz miniaturowe pociągi przewożące dzieci. W budynku dawnej parowozowni możecie obejrzeć urządzenia i maszyny służące do naprawy lokomotyw. W wagonie WARS-u urządzono sklep z pamiątkami. Do większości lokomotyw i wagonów można wejść, co zdecydowanie uatrakcyjnia zwiedzanie.
W Kościerzynie zajrzyjcie też do zabytkowego Kościoła Zmartwychwstania Pańskiego z końca XIX wieku. Do II wojny światowej była to świątynia luterańska, a od 1945 roku katolicka. Drugi zabytkowy obiekt to kościół pw. Świętej Trójcy.
Jak zmęczycie się zwiedzaniem odwiedźcie miejskie kąpielisko nad Jeziorem Gałęźne, a jeśli nadal będziecie złaknieni nowych atrakcji to wybierzcie się do Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. O tym miejscu napiszemy jednak innym razem.
Informacje praktyczne:
Muzeum Ziemi Kościerskiej jest czynne w sezonie (maj-sierpień) od wtorku do soboty w godzinach 10-18, w poniedziałki od 8 do 16, a w niedziele od 12 do 18. Muzeum Akordeonu jest otwarte w tych samych godzinach.
Muzeum Kolejnictwa można zwiedzać od godziny 10 do 18 od wtorku do niedzieli, a w poniedziałki o dwie godziny krócej. Najkorzystniej jest kupić łączny bilet wstępu do trzech muzeów za 24 zł (normalny) i 22 zł (ulgowy).
Lokalizację pokazujemy
w linku oraz na mapie zamieszczonej niżej.