Lębork i jakubowa wystawa
grudzień 2023
Też tak macie, że jak wyjeżdżacie w pobliże polskiego wybrzeża to wita ono Was deszczem? No cóż, może tylko my mamy pecha. Co robić gdy pogoda nie zachęca do kąpieli i plażowania?
Zazwyczaj nie załamujemy rąk i próbujemy zwiedzać okolicę. W ten sposób trafiliśmy do Lęborka.
Miasto ma długoletnią historię. W średniowieczu było słowiańską osadą o nazwie Lewino i należało do książąt pomorskich. Podobno już w 1285 roku Lębork był miastem, a opisał to w swojej kronice Restorf. Czy tak było? Niewiadomo, ale pewne jest, że najstarszy zachowany dokument świadczy o tym, że w 1341 roku Lębork otrzymał prawa miejskie od Dietricha Burgaffa von Altenburgha, Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.
Aż do 1454 roku miasto należało do państwa krzyżackiego. Podczas wojny 13-letniej król Kazimierz Jagiellończyk wcielił je wraz z Pomorzem Gdańskim do Polski. Zarządzali nim później książęta pomorscy Eryk II, Bogusław X, który otrzymał miasto jako posag jego żony, córki Króla Kazimierza Jagiellończyka Anny i kolejni. W 1637 roku po bezpotomnej śmierci księcia Bogusława XIV włączono Lębork do Polski.
Dwadzieścia lat później król Jan Kazimierz odstąpił je na mocy traktatu welawsko-bydgoskiego Fryderykowi Wilhelmowi, elektorowi brandenburskiemu. Po kilkudziesięciu latach elektorzy przestali składać hołd królom polskim, a podczas pierwszego rozbioru Lębork został wcielony do Prus i trwało to aż do marca 1945 roku.
Pamiątką po średniowiecznych czasach jest wzniesiony w 1310 roku krzyżacki zamek. Niestety obecnie jest siedzibą sądu i można go oglądać jedynie z zewnątrz. W pobliżu zamku zachowały się fragmenty dawnych murów miejskich. Przy nich natknęliśmy się na wystawę dotyczącą osób noszących imię Jakub. Zestawienie postaci było mocno kontrowersyjne, co możecie zobaczyć na naszych zdjęciach. Wystawa była oczywiście umieszczona w pobliżu kościoła św. Jakuba. Ten XIV – wieczny zabytek służył w swej historii nie tylko katolikom. Przez sto lat był też świątynią protestancką.
Spacer wzdłuż zachowanych fragmentów średniowiecznych murów obronnych do Baszty Bluszczowej, Domu Młynarza, młyna czy spichlerza solnego oraz neogotyckiego ratusza z pewnością dostarczy miłych wrażeń. W zabytkowej kamienicy i basztach funkcjonuje lokalne muzeum, do którego można zajrzeć, aby zobaczyć film o historii Lęborka.
Naszym zdaniem jadąc w stronę naszego wybrzeża warto na krótki czas zajrzeć do 35-tysięcznego Lęborka. Może traficie ponownie na jakąś ciekawą wystawę?
Informacje praktyczne:
Muzeum w Lęborku przy ul. Młynarskiej 14/15 jest czynne wtorek-piątek 10-16 ( w sezonie do 18), a w soboty i niedziele 11-16. Bilet normalny kosztuj 15 zł, ulgowy 10 zł.
Lokalizację niektórych obiektów pokazujemy
w linku oraz na mapie zamieszczonej niżej.