Województwo łódzkie
Łódź to wspaniałe wille fabrykantów i szkoła filmowa. Miasto włókniarzy z atrakcyjnym muzeum miejskim. Tum to tajemnica diabelskich pazurów na ścianie kościoła. Oporów to zamek na wyspie ze wspaniałymi wnętrzami i eksponatami. Inowłódz to historia zamknięta w kamiennych budowlach średniowiecza. A Spała z ośrodkiem przygotowań olimpijskich przypomina o teraźniejszości. Walewice to miejsce narodzin syna Napoleona i największa stadnina w Polsce. Konewka to schrony w których znikaly przed wścibskim okiem szpiegów całe pociągi. Uniejów to mała miejscowość słynąca ze źródeł geotermalnych i zamku. Nasze subiektywne wrażenia i pozyskane wiadomości opisaliśmy w artykułach.
Informacje praktyczne:
W Łodzi koniecznie trzeba pospacerować po ulicy Piotrkowskiej. Jeśli dojedziemy pociągiem i wysiądziemy na stacji Łódź Fabryczna to dojście do głównej łódzkiej ulicy zajmie nam kilkanaście minut. Samochód możemy zaparkować w bocznej ulicy odchodzącej od Piotrkowskiej. Hotele zaadaptowane w starych budynkach fabrycznych mają swój urok, ale też i pobyt ma odpowiednią cenę. Jeśli nie zamierzamy korzystać z wieczornych atrakcji w ożywających wieczorami knajpkach to zdecydowanie tańsze noclegi możemy znaleźć niedaleko Łodzi. Chcąc zwiedzać okoliczne miejscowości nie będziemy też tracić czasu na uciążliwe korki podczas wyjazdu z miasta. Poza wspaniałymi secesyjnymi kamienicami na Piotrkowskiej znajdziemy wiele obiektów gastronomicznych, muzeów, a w odległości ok. 1-2 kilometrów szkołę filmową i Muzeum Kinematografii.
Warto odwiedzić zabytkowe fabryczne budynki, które zamieniono na centrum handlowe "Manufaktura". Poza częścią sprzedażową mieści się tam też muzeum sztuki. Będąc w Łodzi koniecznie trzeba zwiedzić muzea z siedzibami w dawnych willach łódzkich fabrykantów. Przed wyjazdem warto odświeżyć sobie pamięć i obejrzeć film "Ziemia obiecana". Wiele scen było nakręconych w obiektach, które znajdziemy w Łodzi.
Jeśli chcemy uciec od miejskiego zgiełku to możemy się zaszyć w leśnych ostępach i zwiedzić kolejowe bunkry. W Konewce uruchomiono trasę turystyczną, której zwiedzanie zajmie nam ok. godziny. Niedaleko stąd do Spały, w której możemy znaleźć nocleg i skorzystać ze spływów kajakowych po Pilicy. Jest tu centrum sportów olimpiskich, które świadczy usługi hotelowe. Można w nim skorzystać z basenu i innych obiektów. Ze Spały jest jedynie ok. 7 km (można się wybrać piechotą lub rowerem) do Inowłodza. Alternatywą dla noclegu w Spale są ośrodki położone nad Zalewem Sulejowskim lub hotel znajdujący się w dawnym opactwie (opcja droższa). W Sulejowie można też wybrać na nocleg sąsiadujący z klasztorem pensjonat (tańsza opcja) i skorzystać z ograniczonej w wyborze, ale samcznej domowej kuchni w tym samym obiekcie.
Chcąc zwiedzać północną część województwa możemy się zatrzymać w hotelu zamkowym w Uniejowie i skorzystać z atrakcji w centrum basenowym. Relaks w kąpielach termalnych lub spływy kajakowe po Warcie to tylko niektóre możliwości urozmaicenia pobytu w Uniejowie. Gorąca woda o stałej temperaturze 30 stopni pozwala na zażywanie kąpieli na otwartym powietrzu przez cały rok. Z Uniejowa niedaleko jest do Borysewa. W tamtejszym ZOO poza groźnymi lwami i tygrysami utworzono z myślą o najmłodszych mini-zoo, w którym dzieci mogą zbliżyć się i dotykać małych, bezpiecznych zwierząt.