Województwo małopolskie

Z czym kojarzy się województwo małopolskie? W pierwszej kolejności zapewne z pięknymi Tatrami. Zakopane to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc. My lubimy Tatry przede wszystkim we wrześniu i październiku, kiedy jest trochę mniej tłoczno. W letnich miesiącach odwiedzamy mniej uczęszczaną Babią Górę czy odludne okolice Beskidu Niskiego.

Lubimy urok rozrzuconych w przepięknych miejscach cmentarzy z I wojny światowej. Oczywiście koniecznie należy zajrzeć też do Krakowa czy Wieliczki. Warto też odwiedzić malowaną wieś Zalipie. Szwendając się śladami polskich pisarzy, zajrzeliśmy też do Gorzenia Górnego i nieco zapłakaliśmy nad stanem budynków, które tam zastaliśmy.

Nasze subiektywne wrażenia i pozyskane wiadomości opisaliśmy w artykułach, któe możecie zobaczyć, klikając na wybrane zdjęcia.



Informacje praktyczne:

Podczas pobytów w tym województwie w zależności od celu wyjazdu korzystaliśmy z noclegów w różnych lokalizacjach. Zupełnie inaczej dobierze się nocleg jadąc na narty, a inaczej chcąc zwiedzać okolicę. Poniżej skupimy się nad doborem bazy noclegowej, która ułatwi poznanie walorów turystycznych tego regionu.

Zacznijmy od największego miasta w regionie Krakowa.. Chcąc mieszkać w ścisłym centrum, aby zwiedzać Stare Miasto najlepszym rozwiązaniem jest przyjazd pociągiem lub szukanie obiektu noclegowgo z własnym parkinegiem, bo stawki opłat za godzinę postoju mogą znacznie podrożyć koszt pobytu. Mieszkaliśmy w kilku miejscach w Krakowie, a polecamy noclegi na barce przycumowanej na Wiśle z widokiem na Wawel. To ciekawa alternatywa i nieco inna oferta niż standardowa. Uciążliwości związane z ciasnotą kajut wynagradza atrakcyjna lokalizacja i widoki. Śniadania na wodzie z królewskim zamkiem w tle mają swój urok. Jesli wybierzemy miejsce na nocleg poza centrum to niestety przemieszczając się samochodem musimy się liczyć z dużymi utrudnieniami i korkami.

Podczas pobytu w Tatrach wybraliśmy "Willę u Krzeptowskich", która jest położona w pobliżu wejścia do Doliny Kościeliskiej. Pozwoliło to część wycieczek zaczynac bezpośrednio z pensjonatu. Dobry klimat tego miejsca i smaczne śniadania to zasługa sympatycznej gospodyni. Do Zakopanego mozna stamtąd dotrzeć busem.

Wędrując po Beskidzie Żywieckim jako bazę noclegową (oczywiście jeśli nie nocujemy w schroniskach) warto znaleźć w Zawoi. Jest tu wiele obiektów, więc nie powinno być z tym problemu. My w długi weekend czerwcowy nie mieliśmy z tym żadnego problemu. Stąd łatwo rozpocząć wycieczki na Babią Górę, czy pojechać do skansenu w Zubrzycy Górnej, Wadowic, Gorzenia Górnego czy Suchej Beskidzkiej.

Jeśli chcemy zwiedzać wschodnią część województwa i wędrować po Beskidzie Niskim to polecamy Wysową Zdrój i pensjonat "Anna Maria". Smaczne i obfite śniadania, widok z balkonu na góry, cisza i spokój to atuty tej lokalizacji. W Wysowej znajdziemy kilka restauracji, Park Zdrojowy i pijalnię wód mineralnych. Niestety park wodny i baseny od lat są zamknięte i nie słychać, aby coś w tej sprawie miało się zmienić. Wysowa - Zdrój to też punkt wyjścia na trasy Magurskiego Parku Narodowego. Stąd możemy zacząć wycieczkę na Lackową, czy do Bielicznej.

Wybierając jako cel wędrówek Pieniny rozważmy jako bazę Szczawnicę lub Krościenko nad Dunajcem.. Tanią alternatywą jest camping we Frydmanie. Jeśli zdecydujemy się na gospodarstwa agroturystyczne, to są one dosyć powszechne w Mizernej i Kluszkowcach położonych w pobliżu Jeziora Czorsztyńskiego.

Oczywiście jeśli ktoś lubi tłumy turystów, ale jednocześnie bliskość wielu atrakcji może wybrać Zakopane. My jednak staramy się szukać miejsc mniej popularnych i znanych, a dojazd do "zimowej stolicy Polski" na całodzienne zwiedzanie z okolicznych miejscowości nie jest większym problemem.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Dziękujemy za wizytę 🙂
Napisz do nas: kontakt@podroze-rodzinne.pl