Ruiny zamku Międzygórz – pozostałości po królewskiej warowni
lipiec 2024
Jeżdżąc po województwie świętokrzyskim, warto zboczyć czasem z głównych tras, aby odkryć ciekawe i klimatyczne miejsca. Jednym z nich jest Międzygórz, gdzie na wzniesieniu nad stawem górują ruiny zamku.
Zamek prawdopodobnie powstał w miejscu grodziska z czasów Piastów. Zbudował go król Kazimierz Wielki. Kronikarz Jan Długosz pisał, że król przekazał zamek zaraz po wybudowaniu (rok 1370) Janowi Zaklice herbu Topór, kanclerzowi Królestwa Polskiego, osobie cieszącej się szacunkiem i zaufaniem zarówno Kazimierza, jak i jego następców na polskim tronie.
Międzygórz pozostał w rękach rodu Zaklików aż do pierwszych lat XVI stulecia. Ostatnim Zakliką z Międzygórza był Hieronim (syn wojewody Jakuba), który w roku 1508 sprzedał swe włości wraz z zamkiem Mikołajowi Kijeńskiemu. Po siedemdziesięciu latach Kijeńscy sprzedali dobra Stanisławowi Niedźwickiemu, posłowi województwa sandomierskiego, który był jednym z sygnatariuszy dokumentu Unii Lubelskiej. W XVII wieku właścicielką Międzygórza została Anna z Lubomirskich Sapieżyna.
Właściciele zmieniali się jeszcze kilkakrotnie, a o warowni w roku 1783 pisano: „zamczysko wielkie, puste, murowane na skale”. Rządzili tu wtedy Potoccy, choć na stałe zamieszkiwali gdzie indziej. Później majątek sprzedali Wojciechowi Jawornickiemu, a ostatnim przed 1945 rokiem właścicielem Międzygórza był Roman Cichocki.
Zamek miał plan prostokąta niewiele odbiegającego od kwadratu, a jego powierzchnia wynosiła ok. 1100 m2. Wjazd do zamku prowadził poprzez most nad fosą.
Dziś pozostały po nim malownicze ruiny położone na stromym wzgórzu, które prezentujemy na zdjęciach. To dobre miejsce, aby zatrzymać się w drodze na pół godziny, wspiąć się do ruin lub zrobić sobie piknik, napawając oczy ciekawym widokiem.
W pobliżu ruin znajduje się bezpłatny parking, na którym bez problemu można pozostawić samochód. Dojechać tu można bocznymi drogami. Międzygórz znajduje się około 15 km od Opatowa, a od Sandomierza – 18 km. Miejscowymi atrakcjami oprócz zamku są kurhany pochodzące z wczesnego średniowiecza i nieczynny kamieniołom. Współrzędne geograficzne dla ruin to 50°44’27.0″N i 21°32’57.0″E.
Lokalizację obiektu pokazujemy w linku oraz na mapie zamieszczonej niżej.