Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie- miejsce Cudu nad Wisłą

luty 2026

Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie to nowy oddział Muzeum Wojska Polskiego, otwarty w sierpniu 2025 roku na historycznym polu bitwy. Znajduje się przy ul. Stanisława Matarewicza 188 w Ossowie (ok. 30 km od centrum Warszawy). To nowoczesna placówka edukacyjna z multimedialnymi ekspozycjami, unikatowymi eksponatami (broń, mundury, dokumenty z 1920 roku) oraz pamiątkami bohaterów „Cudu nad Wisłą”. Ekspozycja skupia się na lokalnych walkach pod Ossowem i Radzyminem, ale pokazuje też szerszy kontekst Bitwy Warszawskiej – jednej z najważniejszych w historii Polski i świata.

Przyczyny wojny polsko-bolszewickiej (1919–1921) tkwiły w dążeniu bolszewików do eksportu rewolucji na Zachód. Polska, odrodzona po 123 latach zaborów, stanęła na drodze Armii Czerwonej pod wodzą Michaiła Tuchaczewskiego. Bolszewicy chcieli „przez trupa białej Polski” dotrzeć do Niemiec i dalej. Kulminacją była Bitwa Warszawska (12–25 sierpnia 1920), zwana „Cudem nad Wisłą”.

Przebieg walk pod Ossowem (13–14 sierpnia 1920) to jeden z kluczowych epizodów obrony Przedmościa Warszawskiego. Polskie oddziały ochotnicze (m.in. 236. Pułk Piechoty) broniły się przed nacierającą 16-tą Armią sowiecką. Walki były zacięte – chaotyczne natarcia, bagnetowe starcia we wsi i na polach. To właśnie tu bolszewicy ponieśli pierwszą poważną porażkę w bezpośrednim szturmie na Warszawę. Cała bitwa zakończyła się polskim kontrnatarciem (plan Piłsudskiego z udziałem szefa sztabu gen. Rozwadowskiego), rozbiciem armii Tuchaczewskiego i pościgiem aż po Niemen.

Ofiary w sektorze ossowskim: ok. 60 zabitych i 300 rannych po stronie polskiej (w tym wielu młodych ochotników i uczniów). Łącznie w całej Bitwie Warszawskiej Polska straciła kilkanaście tysięcy żołnierzy. Na jednym ze zdjęć możecie porównać liczebność i straty armii biorących udział w bitwie.

W Ossowie znajduje się cmentarz wojenny z 1920 roku z grobami poległych obrońców – skromne, ale wzruszające miejsce z krzyżami i tablicami pamiątkowymi. Polegli spoczywają tuż obok pola bitwy. Pomnik poświęcony poległym Polakom w 1945 roku nosi ślady kul. Jedni mówią, że to zniszczenia powstałe podczas walk z II wojny światowej, a inni, że został ostrzelany w zemście przez żołnierzy Armii Czerwonej.

Ksiądz Ignacy Jan Skorupka (1893–1920) to największy symbol Ossowa. 27-letni prefekt szkół warszawskich, archiwista kurii, zgłosił się na ochotnika. 14 sierpnia, w sutannie i z krzyżem w ręku, prowadził tyralierę do ataku, śpiewając „Serdeczna Matko”. Zginął od kuli w czoło (później bagnetowany), gdy klęczał przy umierającym żołnierzu. Jego śmierć stała się legendą – komunikat Sztabu Generalnego podkreślał, że „w stule i z krzyżem w ręku przodował atakującym”. Pogrzeb w Warszawie (17 sierpnia) był ogromną manifestacją patriotyczną. Ksiądz Skorupka pośmiertnie został odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari. W Ossowie stoi pomnik ks. Skorupki (odsłonięty w 2000 roku – 5-metrowa grupa figuralna z brązu przy szkole) oraz obelisk na miejscu śmierci, do którego prowadzi krótka aleja od głównej drogi.

Ks. Skorupka prosił dowódcę o zgodę na udział w ataku mimo braku doświadczenia bojowego. Śmierć księdza Kościół uznał za zapowiedź „cudu” – przełom w bitwie nastąpił kilka dni później.

Generał Tadeusz Rozwadowski (szef Sztabu Generalnego) wydał kluczowy rozkaz nr 10000 i koordynował obronę. To on był „cichym architektem” planu kontrnatarcia. Piłsudski później przypisał sobie większość zasług, a propaganda sanacyjna pomniejszyła rolę szefa sztabu. Rozwadowski, jako przeciwnik Piłsudskiego, a później w PRL-u jako antybolszewik został wymazany z oficjalnej historii. Po wojnie z bolszewikami Rozwadowski był Generalnym Inspektorem Kawalerii. W maju 1926 roku stanął na czele legalnych sił rządowych przeciwko puczowi Piłsudskiego.

Rozwadowski został aresztowany, był więziony w Cytadeli Warszawskiej i Wilnie w fatalnych warunkach. Podobno celę malowano farbą z arszenikiem. Zwolniony z więzienia po wielu petycjach w 1927 roku miał zniszczone zdrowie i niedługo później, 18 października 1928 roku, zmarł w Warszawie. Podejrzewano jego otrucie. Są teorie o kanapkach z końskim włosiem lub arszenikiem, ale brak na to dowodów. Został pochowany we Lwowie na Cmentarzu Obrońców Lwowa zgodnie z jego wolą, wśród podkomendnych. W czasie II wojny światowej cmentarz zdewastowali Sowieci i obecnie miejsce pochówku generała Rozwadowskiego jest nieznane.

W Ossowie walczyli bardzo młodzi ochotnicy (nawet uczniowie szkół średnich) – stąd nazwa „Legia Akademicka”. Zwycięstwo pod Warszawą (a potem nad Niemnem) uratowało niepodległość Polski i powstrzymało bolszewicką rewolucję przed zalaniem Europy. Kontrofensywa polska doprowadziła do traktatu ryskiego (1921), w którym Polska uzyskała korzystną wschodnią granicę.

Historycy (m.in. Norman Davies) uznają bitwę warszawską za jedną z 18 najważniejszych bitew świata – bez niej Lenin mógłby dotrzeć do Berlina i Paryża. Po 1945 roku w PRL była ona całkowicie marginalizowana. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną nie pasowało do komunistycznej narracji „braterskiej przyjaźni” z ZSRR.

Na 100 rocznicę bitwę zapowiadano budowę Łuku Triumfualnego, ale jedynie zapowiadano…

Powstało jednak muzeum w Ossowie i gorąco wszystkich zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca. To jedno z najważniejszych miejsc pamięci o 1920 roku w Polsce – obowiązkowe dla każdego patrioty!



Informacje praktyczne:

Godziny otwarcia: wtorek–środa 15:00–21:00, czwartek–niedziela 10:00–18:00, poniedziałki nieczynne. Ostatnie wejście 30 min przed zamknięciem. Środy – wstęp bezpłatny.

Ceny biletów: Normalny 25 zł, ulgowy 20 zł. W budynku muzeum jest również strzelnica elektroniczna - bilet umożliwiający strzelanie z broni laserowej kosztuje 10 zł. Grupy szkolne i seniorzy bilety do muzeum po 15 zł. Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – zniżki.

Czas zwiedzania to 2-3 godziny. Ok. 300 metrów od budynku muzeum znajduje się cmentarz i kaplica upamiętniająca poległych w bitwie warszawskiej, którą koniecznie trzeba również odwiedzić. Jest tam także Aleja Dębowa upamiętniająca ofiary lotniczej katastrofy smoleńskiej w 2010 roku.

Parking jest dostępny przy muzeum - bezpłatny.

Laserowa (elektroniczna) strzelnica z replikami broni z 1920 roku to 15-minutowe sesje pod okiem instruktora (dodatkowa opłata lub w pakiecie).

Przy miejscowej szkole znajduje się punkt informacyjny.

Dojazd z samochodem z Warszawy zajmie ok. 30–40 min (trasa przez Wołomin). Warto połączyć wizytę z Radzyminem i innymi miejscami „szlaku Bitwy Warszawskiej”. Można też zobaczyć pobliskie muzeum w Wołominie poświęcone Zofii i Wacławowi Nałkowskim lub dom w Ostrówku, w którym pracowała jako pomoc domowa w latach 1924-1925 św. Faustyna (o tym miejscu napiszemy w przyszłości).

Lokalizację obiektów pokazujemy w linku oraz na mapie zamieszczonej niżej.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Dziękujemy za wizytę 🙂
Napisz do nas: kontakt@podroze-rodzinne.pl