Pałac Zamoyskich w Podzamczu k. Maciejowic

czerwiec 2024

Nieopodal miejscowości Maciejowice słynnej z bitwy z czasów Powstania Kościuszkowskiego znajduje się niewielka osada Podzamcze. To tu ród Zamoyskich wybudował w 1806 roku pałac i otoczył go rozległym parkiem.

Dziś pałac jest zamknięty. Owinięty wokół ostrzegawczą taśmą czeka na lepsze czasy i bogatego inwestora, który przywróci mu dawny blask. Mimo zniszczenia, opadającego tynku i zaniedbań warto to miejsce odwiedzić. Spacer po rozległym parku, wzdłuż stawów i częściowo zrujnowanych budynków gospodarczych zajmie nam około godziny. Przed wizytą zachęcamy Was do zapoznania się z ciekawą historią tego miejsca.

Pałac przed II wojną światową był własnością Zamoyskich został postawiony na miejscu zamku maciejowickiego, który podczas powstania w 1794 roku był głównym punktem obrony wojsk polskich oraz kwaterą Tadeusza Kościuszki.

Na miejscu znajdziecie pamiątki walk, które toczyły się tu w październiku 1974 roku. Obok pałacu możecie odnaleźć kamień stojący w miejscu, w którym pod rosłą lipą opatrywano rannego naczelnika powstania. Dziś po drzewie nie ma śladu. Zawaliło się jakiś czas temu.

Kult naczelnika był pielęgnowany przez właścicieli Podzamcza. Rodzina Zamoyskich organizowała tu imprezy patriotyczne w dwudziestoleciu międzywojennym, a obiekt był celem wycieczek szkolnych. Gościem Zamoyskich bywał też pisarz Stefan Żeromski. Na bramie pałacowej figurowała tablica informująca o drzewie Kościuszki.

Obecny budynek pałacu powstał prawdopodobnie w 1806 roku według projektu Fryderyka Alberta Lessala. Do budowy wykorzystano szczątki maciejowickiego zamku. Po drugiej wojnie światowej majątek przejęło Państwowe Gospodarstwo Ogrodnicze, a później Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa. Obecnie obiektem zarządza gmina.

Po bitwie, która miała miejsce 10 października 1974 pozostały kule armatnie w ścianie pałacu wmurowane przez Zamoyskich. Na terenie przylegającym do parku, bliżej bramy wjazdowej stoi oficyna zbudowana w latach dwudziestych XIX wieku z widocznym na jej balkonie herbem „Jelita” Zamoyskich.

Podzamcze słynęło w całej Europie ze szkółek leśnych. Rozwinięto tę działalność w latach 1852-1927. Na stoku wzgórza na którym znajduje się pałac rozciąga się park. Zajmuje obszar ok. 6 ha, a otaczają go stawy i pola.

Zachęcamy do odwiedzin tego miejsca i spaceru po okolicy. Warto odwiedzić pobliskie Maciejowice i inne miejsca w pobliżu, ale o tym może napiszemy już innym razem.



Informacje praktyczne:

W oddalonych o kilka kilometrów Maciejowicach znajduje się Muzeum Tadeusza Kościuszki.

Pałac można obejść wokół i oglądać jedynie z zewnątrz. W pobliżu pałacu, przy bramie wjazdowej jest duży plac, na którym można zaparkować samochód.

Lokalizację pałacu pokazujemy w linku oraz na mapie zamieszczonej niżej.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Dziękujemy za wizytę 🙂
Napisz do nas: kontakt@podroze-rodzinne.pl