Pogorzel - opuszczony kościół

maj 2023

Wybierając się na Lubelszczyznę, zatrzymaliśmy się na krótko w miejscowości Pogorzel w powiecie otwockim, aby zobaczyć opuszczony kościół mariawitów. Świątynia znajduje się przy głównej drodze w centrum miejscowości. Teren jest ogrodzony, ale furtka i drzwi do budynku były otwarte, więc skorzystaliśmy z okazji, aby poznać to niesamowite miejsce.

Potężne zarośla rosnące wokół murów świątyni utrudniały dostęp i przeszkadzały w oglądaniu budynku z zewnątrz. Wybite szyby w oknach i oberwany fragment dachu nadawały miejscu przygnębiający nastrój. Stojący z boku przybytek, do którego „król piechotą chodzi”, straszył skrzypiącymi, wyłamanymi deskami. Tylne wejście do kościoła zastawione było cegłówką opartą o spróchniałe drzwi.

Po wejściu do środka czekała nas sceneria jak z horroru. Tak jak w filmie „Omen” zaczynał narastać nastrój grozy. Wszystko wyglądało tak, jakby ludzie opuścili to miejsce w popłochu, w obawie przed jakimś tajemniczym zagrożeniem. Wrażenie strachu i tajemniczości potęgowały walające się szczątki dawnej wystawy. Na podłodze leżały poprzewracane czerwone makiety budynków i poskręcane zbutwiałe płótno. Na nim wypisane były czyjeś imiona. W pobliżu stała tablica ze spłowiałymi zdjęciami ludzi. W podłodze chóru wznoszącego się na piętrze głównej nawy ziała ogromna, czarna dziura. Na zdewastowanym biurku w zakrystii leżała poobdzierana, poplamiona Biblia. Strasznego obrazu dopełniały zmumifikowane zwłoki kuny. W trakcie wieczornego zwiedzania przy świetle latarki dreszczyk na plecach murowany. 🙂

W Internecie doczytaliśmy, że w 2002 roku artystka Bogna Burska zorganizowała w kościele projekt malarski „Witraże”. Możliwe, że to, co widzieliśmy w środku, to pozostałości tej wystawy.

Sam kościół powstał w 1910 roku. Mariawici modlili się w nim do lat 70- tych XX wieku. Obecnie parafia w Pogorzeli jest najmniejszą placówką Kościoła Katolickiego Mariawitów. W 2019 r. liczyła jedynie dwóch wiernych. Kaplica mieści się w skromnym, jednorodzinnym budynku ​ znajdującym się na tyłach kościoła. W lesie w pobliżu miejscowości znajduje się także cmentarz mariawicki, ale ze względu na pośpiech już go nie szukaliśmy. Podobno jest zadbany, a pochówki odbywały się tam do 2020 roku. Jest tam pochowana kapłanka Kościoła katolickiego Mariawitów, siostra Otylia Plewko (1898–1970).



Informacje praktyczne:

Pogorzel to miejsce, które warto odwiedzić przejazdem. Jeśli furtka i drzwi z tyłu świątyni będą otwarte i uda się wejść do środka, to uważajcie z wchodzeniem po drewnianych schodach – nadwątlone i zbutwiałe deski nie dają pewności, że utrzymają ciężar ciała. Obejrzenie zajmie wam ok. 15- 30 minut.

Lokalizację kościoła i cmentarza przedstawiamy w linku oraz na mapie zamieszczonej niżej. Zwiedzanie zajmie nam ok. 20-30 minut. Warto zobaczyć pałac z każdej strony.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Dziękujemy za wizytę 🙂
Napisz do nas: kontakt@podroze-rodzinne.pl