Pogorzel - opuszczony kościół
maj 2023
Wybierając się na Lubelszczyznę, zatrzymaliśmy się na krótko w
miejscowości Pogorzel w powiecie otwockim, aby zobaczyć opuszczony
kościół mariawitów. Świątynia znajduje się przy głównej drodze w centrum
miejscowości. Teren jest ogrodzony, ale furtka i drzwi do budynku były
otwarte, więc skorzystaliśmy z okazji, aby poznać to niesamowite miejsce.
Potężne zarośla rosnące wokół murów świątyni utrudniały dostęp i
przeszkadzały w oglądaniu budynku z zewnątrz. Wybite szyby w oknach i
oberwany fragment dachu nadawały miejscu przygnębiający nastrój.
Stojący z boku przybytek, do którego „król piechotą chodzi”, straszył
skrzypiącymi, wyłamanymi deskami. Tylne wejście do kościoła zastawione
było cegłówką opartą o spróchniałe drzwi.
Po wejściu do środka czekała nas sceneria jak z horroru. Tak jak w filmie
„Omen” zaczynał narastać nastrój grozy. Wszystko wyglądało tak, jakby
ludzie opuścili to miejsce w popłochu, w obawie przed jakimś tajemniczym
zagrożeniem. Wrażenie strachu i tajemniczości potęgowały walające się
szczątki dawnej wystawy. Na podłodze leżały poprzewracane czerwone
makiety budynków i poskręcane zbutwiałe płótno. Na nim wypisane były
czyjeś imiona. W pobliżu stała tablica ze spłowiałymi zdjęciami ludzi. W
podłodze chóru wznoszącego się na piętrze głównej nawy ziała ogromna,
czarna dziura. Na zdewastowanym biurku w zakrystii leżała poobdzierana,
poplamiona Biblia. Strasznego obrazu dopełniały zmumifikowane zwłoki
kuny. W trakcie wieczornego zwiedzania przy świetle latarki dreszczyk na
plecach murowany. 🙂
W Internecie doczytaliśmy, że w 2002 roku artystka Bogna Burska
zorganizowała w kościele projekt malarski „Witraże”. Możliwe, że to, co
widzieliśmy w środku, to pozostałości tej wystawy.
Sam kościół powstał w 1910 roku. Mariawici modlili się w nim do lat 70-
tych XX wieku. Obecnie parafia w Pogorzeli jest najmniejszą placówką
Kościoła Katolickiego Mariawitów. W 2019 r. liczyła jedynie dwóch
wiernych. Kaplica mieści się w skromnym, jednorodzinnym budynku
znajdującym się na tyłach kościoła. W lesie w pobliżu miejscowości
znajduje się także cmentarz mariawicki, ale ze względu na pośpiech już go
nie szukaliśmy. Podobno jest zadbany, a pochówki odbywały się tam do
2020 roku. Jest tam pochowana kapłanka Kościoła katolickiego
Mariawitów, siostra Otylia Plewko (1898–1970).
Informacje praktyczne:
Pogorzel to miejsce, które warto odwiedzić przejazdem. Jeśli furtka i drzwi
z tyłu świątyni będą otwarte i uda się wejść do środka, to uważajcie z
wchodzeniem po drewnianych schodach – nadwątlone i zbutwiałe deski
nie dają pewności, że utrzymają ciężar ciała. Obejrzenie zajmie wam ok. 15-
30 minut.
Lokalizację kościoła i cmentarza przedstawiamy
w linku oraz na mapie zamieszczonej niżej. Zwiedzanie zajmie nam ok. 20-30 minut. Warto zobaczyć pałac z każdej strony.
Podróże rodzinne












