Radzyń Podlaski i niesamowity pałac Potockich

październik 2024

Odwiedzając Radzyń Podlaski nie sądziliśmy, że znajdziemy tu obiekt, który nas tak bardzo zadziwi. Ogromny pałac położony na rozległym terenie sprawia niesamowite wrażenie. Odnowiony zabytek poraża swym ogromem i przepychem, a rzeźby Jana Chryzostoma Redlera wieńczące frontony są wspaniałe. Szkoda, że jedynie niektóre pomieszczenia są wykorzystywane, a o dziejach pałacu można przeczytać (oczywiście poza Internetem) jedynie na przyblakłej tablicy. Aż się prosi, aby w jednym z pomieszczeń przedstawić więcej informacji o historii tego miejsca oraz udostępnić część pałacu do zwiedzania.

Obecny kształt i styl rokokowy pałacowi nadała przebudowa wykonana w XVIII wieku, gdy właścicielem obiektu był Eustachy Potocki i jego małżonka Marianna z Kątskich. Pierwsza warownia w tym miejscu powstała jednak już w XV wieku za czasów panowania rodu Kazanowskich. Po przebudowie na przełomie XVII i XVIII wieku, gdy jego właścicielem został przyjaciel króla Jana III Sobieskiego – Stanisław Antoni Szczuka pałac nabrał barokowego wyglądu.

W 1749 roku projekt kolejnej przebudowy wziął na siebie ulubiony architekt króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Jakub Fontana. Ten włoski architekt zaplanował też ogrody, a całość inwestycji zakończono w 1759 roku.

Niektóre rzeźby wykonane przez Redlera przypominają o bohaterstwie dawnych właścicieli pałacu. Stanisław Antoni Szczuka, który był dziadkiem Marianny z Kątskich, walczył u boku króla Jana III Sobieskiego z Turkami pod Wiedniem, a Stanisław Rewera Potocki brał udział w walkach z Kozakami. Inne dzieła rzeźbiarza możemy odnaleźć w pałacu Branickich w Białymstoku, pałacu Czartoryskich w Puławach, czy królewskim obiekcie w Wilanowie.

Do pałacu nie można się dostać główną bramą. Biegnie do niej grobla usypana wzdłuż stawów. Szkoda, że brama jest zamknięta, bo wymusza to wejście z boku, a widok spod bramy jest chyba najpiękniejszy.

Po drugiej stronie ulicy, w pobliżu pałacu zajrzyjcie do kościoła św. Trójcy. To obiekt ufundowany przez ród Mniszchów w XVII wieku. Niestety podczas naszego pobytu ze względu na trwające w nim uroczystości pogrzebowe nie weszliśmy do środka.

Budynek pałacu z zewnątrz prezentuje się wspaniale. Niestety w parku przylegającym do pałacu na remont czeka jeszcze budynek oranżerii. Szkoda, że wyposażenie pałacowe spłonęło w pożarze w 1944 roku, ale liczymy, że za jakiś czas wnętrza zostaną zagospodarowane i udostępnione do zwiedzania. Jeśli będziecie w tych stronach koniecznie zajrzyjcie tu choćby na godzinę.



Informacje praktyczne:

Obiekt pałacowy można zwiedzać jedynie z zewnątrz. Bez problemu powinniście znaleźć miejsce parkingowe w pobliżu pałacu. Na spacer wokół budowli oraz po otaczającym go parku zarezerwujcie minimum godzinę.

Lokalizację przedstawiamy w linku oraz na mapie zamieszczonej poniżej.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Dziękujemy za wizytę 🙂
Napisz do nas: kontakt@podroze-rodzinne.pl