Słupsk
marzec 2023
Słupsk liczący ok. 90 tysięcy mieszkańców już w 1265 roku z rąk księcia gdańskiego Świętopełka otrzymał prawa miejskie. Prawie dwieście lat później urodził się tu Bogusław X Wielki, którego pomnik stoi przed muzeum umieszczonym w zamku. Książę pobierał nauki u Jana Długosza, a za żonę miał córkę króla Kazimierza Jagiellończyka Annę. Prowadząc mądrą i skuteczną politykę doprowadził do zjednoczenia księstwa pomorskiego w 1478 roku.
Bogusław znalazł też czas na półtoraroczną pielgrzymkę do Ziemi Świętej pozostawiając rządy swojej żonie Annie, będącej w tym momencie matką trójki dzieci.
W 1507 roku książę wybudował w Słupsku zamek w stylu gotyckim i ród Gryfitów zarządzał z niego ziemią słupską do 1684 roku. Ostatnim potomkiem rodu był Ernest Bogusław von Croy. Potem obiekt podupadł i zamieniono go na magazyny wojskowe. I tak trwał, jako przechowalnia różnych towarów do XX wieku. Po wojnie produkowano w nim liny i siatki.
Dopiero w 1951 roku rozpoczęto odbudowę zamku, a po 14 latach uruchomiono w nim Muzeum Pomorza Środkowego. Najbliższe otoczenie zamku jest również atrakcyjne. Spichlerz, Baszta Czarownic i fragmenty murów miejskich to tylko niektóre z zabytków.
We wspomnianej baszcie więziono kobiety posądzone o czary. Ostatnią ofiarą uznaną za „czarownicę” była Trina Papisten, która spłonęła na stosie w 1701 roku.
Jednym z budynków zwracających uwagę jest znajdujący się na Placu Zwycięstwa neogotycki ratusz miejski z 1901 roku. Wcześniej w tym miejscu było bagniste jeziorko, które zasypano w ciągu siedmiu lat, przez mistrza piekarskiego Wienandta. Rozkopał on tzw. Górę św. Piotra i wywiózł z niej ponad 30 tysięcy furmanek piasku, co spowodowało powstanie niecki wykorzystanej do budowy stadionu sportowego w latach 1924-1926.
Znajdujący się na starówce tramwaj przypomina o tym, że sieć tramwajowa była w tym mieście już w 1910 roku, ale od 1959 już nie jeżdżą. Słupsk to miasto pełne zieleni i ciekawych miejsc oraz budynków. Trafiliśmy tu w drodze z Pomorza na zachód Polski. Kilkugodzinny spacer po mieście przedstawiamy na zdjęciach, ale stwierdziliśmy, że miasto zasługuje na dłuższe odwiedziny, do czego wszystkich zachęcamy.
Informacje praktyczne:
Muzeum Pomorza Środkowego znajdujące się w zamku i kilku sąsiednich budynkach można w sezonie zwiedzać bezpłatnie w poniedziałki w godzinach 10-13. od wtorku do niedzieli wystawy czynne między 11 a 18, ale wstęp już płatny. Z pewnością warto tam zajrzeć ze względu na największą w Polsce wystawę dzieł Witkacego. Na zwiedzanie należy przeznaczyć ok. 1,5 godziny. Parkingi w mieście płatne. Lokalizację pokazujemy
w linku oraz na mapie zamieszczonej niżej.