Świętochłowice – Muzeum Powstań Śląskich

styczeń 2024

Zimowa aura sprzyja odwiedzaniu ciekawych ekspozycji muzealnych, a my zwiedzając w ekspresowym tempie aglomerację śląską wybraliśmy Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach jako jedno z tych, które koniecznie należy odwiedzić.

Celowo oglądając wcześniej wystawy w katowickim Muzeum Śląskim (o którym pisaliśmy tu) informacje o historii Powstań Śląskich pomijaliśmy, aby odwiedziny w kolejnym muzeum były ciekawe i chronologiczne.

Już na samym początku spotkały nas dwie miłe niespodzianki. Jedna to bezpłatny wstęp, a druga to poczęstunek dostępny dla gości (ciastka, kawa, słodycze). Kolejnym pozytywnym zaskoczeniem był niesamowicie ciekawy, multimedialny sposób oprowadzania po muzeum. Ale od początku…

Zwiedzanie rozpoczynamy fragmentem filmu z udziałem niezapomnianego Franciszka Pieczki, a później w każdej z sal słuchamy informacji przekazywanych przez pokazującego się nam na ekranie aktora. To wszystko okraszone jest mnóstwem materiałów i treści, które zgromadzone w poszczególnych pomieszczeniach. Niesamowite wrażenie stwarza to, co obserwujemy za „oknami” jednej z sal. Widzimy biegających i strzelających powstańców, słyszymy strzały i okrzyki.

W muzeum możemy też „pojeździć” tramwajem, jako motorniczy zatrzymując się na przystankach, przy których prezentowane są śląskie zabytki. Wizytę w salonie fotograficznym możemy zakończyć wysłaniem własnego zdjęcia na swój adres mailowy.

Rozmawiając przez telefon możemy uczyć się słówek gwary śląskiej. Jeśli nie wiecie, co to gardinsztanga, to na jednym z naszych zdjęć odnajdziecie odpowiedź.

Mamy wrażenie, że właśnie w takiej formie powinno się w szkole uczyć historii. Nie chcemy opowiadać tu o przebiegu powstań śląskich i o tym jaką rolę odegrał w nich Wojciech Korfanty. Wspomnimy jedynie, że dowódcą III Powstania Śląskiego był Maciej Mielżyński. O jego zawiłym życiu pisaliśmy opisując miejscowość Chobienice.

Chcemy też zwrócić uwagę na to, że mimo tego, iż na terenie Górnego Śląska przeważała ludność posługująca się językiem polskim ( proporcje zamieściliśmy na jednym ze zdjęć) to wynik plebiscytu był dla Polski niekorzystny. Za pozostaniem w granicach Rzeczypospolitej Polskiej głosowało jedynie 40% osób. Tocząca się wojna z sowietami nie sprzyjała Polakom, a propaganda niemiecka działała bardzo skutecznie. To jedne z podstawowych przyczyn plebiscytowej porażki. Wytyczenie granic w prawidłowy sposób, zgodnie z głosem obywateli okazało się niemożliwe. Często dzielono wspólne podwórka, ulice, tory kolejowe, a ludność musiała migrować w nowe miejsca po ustaleniu podziału ziem między Polskę i Niemcy.

To muzeum jest jednym z lepszych, które zwiedzaliśmy. Zdecydowanie je polecamy.



Informacje praktyczne:

Muzeum Powstań Śląskich przy ul. Wiktora Polaka 1 jest czynne od wtorku do piątku w godzinach 9-16, w soboty 12-16, a w niedziele 12-17. W poniedziałki nieczynne. Bilet normalny kosztuje 15 zł, a ulgowy 8 zł. W niedziele wstęp bezpłatny. Na zwiedzanie należy przeznaczyć około 2 godzin.

Jeśli będziecie planowali obiad w okolicy to polecamy restaurację „Ramzes”. Dobre jedzenie w rozsądnej cenie.

Lokalizację obiektów przedstawiamy w linku oraz na mapie zamieszczonej niżej.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Dziękujemy za wizytę 🙂
Napisz do nas: kontakt@podroze-rodzinne.pl