Województwo świętokrzyskie

Województwo świętokrzyskie to w pierwszej kolejności góry – może nie są najwyższe i nie mogą konkurować z majestatem Tatr, ale za to mają swój unikalny, magiczny klimat związany z licznymi legendami i cudownym folklorem.

Świętokrzyskie to także kraina związana z pisarzami Henrykiem Sienkiewiczem, Stefanem Żeromskim czy Brunonem Jasieńskim.

Wreszcie – ruiny zamków… W Ujeździe można obejrzeć ruiny jednego z największych zamków w Europie – zamek Krzyżtopór od lat jest restaurowany i coraz więcej w nim do zobaczenia. W świętokrzyskiem warto odwiedzić też Szydłów - miasto zwane „polskim Carcassonne” ze względu na otaczające je średniowieczne mury. Trzeba zajechać także do Wiślicy, która choć dzisiaj jest małym miasteczkiem, to odegrała niebagatelną rolę w historii Polski..

O tych wszystkich, a także wielu innych atrakcjach, przeczytacie w naszych artykułach 😊
Informacje praktyczne:

Świętokrzyskie dysponuje dużą bazą noclegową. Jest tu wiele gospodarstw agroturystycznych o rozsądnej ofercie cenowej. Jeśli chcecie korzystać z kapieli to warto wybrać miejsca w pobliżu Jeziora Chańcza lub nad Zalewem w Borkowie. Jeśli ktoś będzie w Górach Świętokrzyskich w zimie to warto pamiętać, że w miejscowości Krajno-Zagórz w pobliżu Świętej Katarzyny funkcjonuje wyciąg narciarski. Kiedyś byliśmy tam z dziećmi stawiającymi pierwsze kroki na deskach i mieliśmy pozytywne wrażenia. Latem funkcjonuje tu lunapark i park miniatur. Jeśli planujemy wędrówki po górach to Święta Katarzyna jest dobrym punktem wypadowym.

Duża liczba pensjonatów i hoteli jest w Busko-Zdroju, ale ogromna rzesza kuracjuszy spowodowała to, że ciężko o miejsca bez wcześniejszej rezerwacji, a i ceny powindowały mocno w górę i często nieadekwatnie do standardu pokojów. Osobiście nie polecamy tego miasta jako bazy noclegowej.

Dużo lepszym miejscem do zamieszkania jest Sandomierz. I nie obawialibyśmy sie ogromnej fali przestępczości, która opanowała to miasto. 🙂 Dużo gospodarstw agroturystycznych jest w okolicy Bodzentyna i jest to dobre miejsce pod katem dojazdów do wielu miejscowości w północnej części województwa i stolicy regionu - Kielc.

Z dziećmi koniecznie trzeba odwiedzić Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, Oceanikę w Zagnańsku i Park Jurajski w Bałtowie oraz wspomniany wcześniej Park Miniatur w Krajnie. Atrakcyjne jest również muzeum w Krzemionkach Opatowskich z rekonstrukcją starodawnej osady.

Osoby zwiedzające Polskę szlakiem literackim znajdą w świętokrzyskim wiele miejsc związanych z pisarzami. Oblegorek z Sienkiewiczem, Klimontów z Jasieńskim, Ciekoty z Żeromskim, czy Suchedniów z Herlingiem - Grudzińskim. Opisy tych miejsc znajdziecie na naszej stronie.