Szymbark i odwrócony dom
marzec 2023
Miejscowość Szymbark odwiedziliśmy w drodze do Gdańska, aby zobaczyć dom położony do góry nogami. Przypominamy, że w województwie warmińsko-mazurskim również jest miesjcowś=ość Szymbark słynąca z ruin zamku, a na południu jeszcze inny ze skansenem i zamkiem. Ale wracając do domku. Wchodząc do niego przez okno i spacerując wewnątrz ma się wrażenie, że podłoga się chwieje. Trudno utrzymać równowagę i błędnik głupieje. Ciekawe uczucie, które powinno się sprawdzić samemu.
Budowa tego domu trwała cztery lata, a jego koszt był kilkakrotnie większy niż budowa zwyczajnego domu o takiej samej wielkości. Dom do góry nogami to nie jedyna atrakcja Szymbarka. Poza częścią gastronomiczno-hotelową jest jeszcze kilka innych miejsc.
Jest część poświęcona kaszubskim emigrantom i ich losach w krajach, do których trafili z Polski. My szczególną uwagę zwróciliśmy na zdjęcie przedstawiające zbudowany przez nich niesamowity drewniany most.
Inny fragment okolicznego terenu jest poświęcony Sybirakom. Członkowie tego Stowarzyszenia od kilku lat spotykają się tu regularnie, a na miejscu można obejrzeć wiele elementów pokazujących ich historie i dzieje. Jest tu replika chaty przewiezionej tu z Syberii, aż spod Irkucka. W pobliżu znajduje się model sowieckiego łagru, w którym można zobaczyć unikatowe zdjęcia. Nieopodal stoją wagony doczepione do lokomotywy ze zdjęciami i opisami wielu losów syberyjskich zesłańców.
W innych budynkach znajdziecie najdłuższą deskę na świecie. Została wycięta z drzewa daglezji o wysokości aż 51,2 metrów. Deska, która powstała ma długość 36,83 metrów i jest dłuższa od poprzedniej rekordowej deski wykonanej w Austrii. Przy jej produkcji pracowało aż trzysta osób produkując przy tym trociny o łącznej masie około trzystu kilogramów. W 2002 roku wpisano ją do księgi Rekordów Guiness`a. Niestety obecnie nie jest już rekordową. Kolejna jest dłuższa i ma długość ponad 46 metrów.
Jest tu też największy fortepian na świecie, którego ogrom podkreśla postawiony obok instrument naturalnej wielkości. Aby spokojnie obejrzeć wszystkie atrakcje należy poświęcić na to minimum trzy godziny, a jeśli będziecie z dziećmi nawet więcej, bo jest jeszcze zamek bajek, czy park linowy. W naszej ocenie warto to miejsce zobaczyć.
Informacje praktyczne:
Obiekty są dostępne w tygodniu w godzinach 10-17, a w soboty i niedziele 10-18.
Wstęp na teren Centrum Edukacji i Promocji regionu kosztuje 42 zł. Dzieci do lat 6 bezpłatnie. Dodatkowo płacimy za korzystanie z Parku Linowego czy Kaszubskiego Świata Bajek.
Na miejscu są punkty gastronomiczne, restauracje i miejsca noclegowe. Można tu spędzić na zwiedzaniu i korzystaniu z dostępnych atrakcji cały dzień. Lokalizację pokazujemy
w linku oraz na mapie zamieszczonej niżej.