Tczew i najdłuższy most w Europie
wrzesień 2024
Wiele razy przejeżdżając w pobliżu Tczewa zwracaliśmy uwagę na kolejowy most nad Wisłą. Nigdy nie było okazji, aby przyjrzeć mu się z bliska, ale tym razem się udało.
Wybudowany w 1857 roku most był wtedy najdłuższym belkowym mostem w Europie. Miał długość ponad 837 metrów. Podczas prób obciążeniowych mostu zmarł na zawał serca jeden z inżynierów projektujących budowę Rudolf Edward Schinz. Został pochowany na miejscowym cmentarzu, ale most jest silniejszy niż serce projektanta, bo stoi do dziś.
Z dziesięciu wieżyczek górujących nad konstrukcją pozostało do dziś jedynie cztery, Obok pierwotnego mostu dobudowano w latach 1888-90 równolegle, przesunięty o 40 metrów, drugi most. W czasie wojny budowle ucierpiały. Niektóre elementy wysadzili saperzy, a most prowizorycznie zaadaptowano do ruchu pieszego. Po wojnie odbudowano go i otwarto ponownie w 1947 roku. Ze względu na przeniesienie wałów przeciwpowodziowych wydłużono obydwa mosty do ponad kilometrowej długości.
Od 2000 roku most drogowy jest zamknięty ze względu na stan techniczny, w 2015 rozpoczęto jego remont, który wstrzymano w 2019 roku. Do dziś samochody nie mogą po nim jeździć.
Bardzo atrakcyjnie zagospodarowano wybrzeże w pobliżu mostu. Wzdłuż Wisły tuż przy moście zaczyna się promenada, którą można spacerować spoglądając z lewej strony na rzekę, a z prawej na wznoszące się na wzgórzu budynki starego miasta. Tuż przy promenadzie powstały też nowe osiedla mieszkaniowe ze wspaniałym widokiem na rzekę. Jest ogromny plac zabaw dla dzieci i mnóstwo zielonych trawników.
Przy Bulwarze Nadwiślańskim jest kilka restauracji i przystań dla statków żeglugi pasażerskiej. W stronę starego miasta urządzono aleję poświęconą najbardziej znanym mieszkańcom Tczewa. Znajdziecie tu informacje o Grzegorzu Ciechowskim, Teresie Budzisz-Krzyżanowskiej, Grzegorzu Kołodce, czy olimpijczyku Kazimierzu Zimnym i Jerzym Forsterze.
Jerzy Rajnhold Forster był burmistrzem Tczewa, a w latach 1772-75 wraz z synem odbył podróż dookoła świata towarzysząc znanemu żeglarzowi Jamesowi Cookowi.
Na wzgórzu górują wieże dwóch świątyń. Jedna z nich to kościół pw św. Stanisława Kostki – jednonawowa budowla gotycka z XIV wieku, a druga to również gotycki trzynawowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z wieżą powstałą w latach 1226-27.
W rynku możemy odnaleźć kamienicę należącą kiedyś do podróżników Forsterów, a w pobliżu uwagę zwracają niszczejący budynki starego browaru.
Zabrakło nam czasu na zobaczeniu Muzeum Wisły i lokomotywy pomalowanej w czarno-białe „republikańskie” pasy oraz spacer po rozległym parku miejskim, więc pewnie za jakiś czas w drodze nad morze zajrzymy tu ponownie. Szczególnie, że miasto zrobiło na nas pozytywne wrażenie.
Informacje praktyczne:
Parking przy Bulwarze Nadwiślańskim jest bezpłatny.
Muzeum Wisły jest czynne poza poniedziałkiem w godzinach 10:00-16:00.Bilet normalny kosztuje 12 zł, a ulgowy 10 zł.
Lokalizację przedstawiamy w linku oraz na mapie zamieszczonej niżej.