Wirty – najstarsze w Polsce arboretum
wrzesień 2024
Ogród dendrologiczny powstał w Wirtach już prawie 150 lat temu. Położony tuż nad Jeziorem Borzechowskim jest wspaniałym miejscem, aby odpocząć w ciszy i spokoju. Będąc tu w sierpniu mogliśmy cieszyć się samotnością podczas spaceru po ścieżkach leśnego arboretum.
Kiedy kupowaliśmy w automacie bilety wstępu, byliśmy pierwszymi odwiedzającymi gośćmi, a dopiero podczas wyjazdu zobaczyliśmy kilka samochodów kolejnych turystów.
Na terenie ogrodu warto zajrzeć do „Edukacyjnego ula”. Ten klimatyczny budynek w chłodniejsze dni jest bardzo fajnym miejscem na dłuższy pobyt. Poza lekturą zgromadzonych tu książek można ogrzać się przy kominku. A jeśli nie chcemy czytać, to na jednej ze ścian po otwarciu drzwiczek możemy obserwować przez szklaną szybę wnętrze ula i gospodarujące w nim pszczoły.
W innym miejscu arboretum znajdziemy hamaki i leżaki. Przy słonecznej i ciepłej pogodzie korci, aby pobyć tu dłużej niż chwilę…
Ścieżki prowadzące przez ogród są tak ukształtowane, że w pewnym momencie wychodzą poza ogrodzenie i docierają do jeziora. Tu altany, pomosty i miejsca na ognisko zachęcają do dłuższego leniuchowania. Szczególnie, że nie ma wokół nas tłumu turystów, a jeśli już to możemy liczyć na towarzystwo kaczek na tafli jeziora i wiewiórek skaczących po okolicznych drzewach.
Jedną z pierwszych osób (od 1867 roku) i najdłużej zarządzających parkiem (aż 34 lata) był Oswin Puttrich. To tu niestety dotknęła go ogromna osobista tragedia. W styczniu 1876 roku zmarł w Wirtach jego dziesięcioletni syn Victor. Oswin pochował go w trumnie z kryształowym wiekiem na terenie parku, a przy grobie posadził dwie jodły, które rosną do dzisiaj i możecie je zobaczyć na jednym ze zdjęć.
Tuż po drugiej wojnie światowej nad rozwojem arboretum czuwał Kazimierz Sulisławski wieloletni przyjaciel znanego malarza Leona Wyczółkowskiego. Informuje o tym jedna z tablic na terenie ogrodu.
Serdecznie polecamy Wam to miejsce na kilkugodzinny spacer.
Informacje praktyczne:
Arboretum w Wirtach od kwietnia do września jest czynne w godzianch 10:00-20:00. W marcu i październiku działa do godziny 17:00, a w pozostałych miesiącach do godziny 16:00. Bilet normalny kosztuje 15 zł, a ulgowy 7 zł. Parking przed wejściem jest bezpłatny.
Lokalizację pokazujemy
w linku oraz na mapie zamieszczonej niżej.