Wola Okrzejska

marzec 2023

Wola Okrzejska to miejsce urodzin znanego pisarza Henryka Sienkiewicza. W odrestaurowanej oficynie dworskiej zorganizowano tu 55 lat temu muzeum noblisty. Zgromadzono tu ogromny zbiór ponad 1500 tomów dzieł Sienkiewicza, analiz i opracowań krytycznych. Na ścianach mnóstwo barwnych rekwizytów i plakatów z filmowych adaptacji dzieł Sienkiewicza. Są tu eksponaty związane z "Panem Wołodyjowskim", "W pustyni i w puszczy" oraz "Quo vadis". Są też obrazy, akwarele i rysunki inspirowane utworami i bohaterami Sienkiewicza.

Jak przystało na miejsce urodzin są tu rodzinne pamiątki Sienkiewiczów i Cieciszowskich. Znajdziemy tu dużo zdjęć z pobliskiego majątku ciotki pisarza Aleksandry Dmochowskiej z Cieciszowskich w Burcu, gdzie młody Henryk był częstym gościem. Nieistniejący już dziś dwór stał się pierwowzorem domostwa Jana Skrzetuskiego i zagościł w tym charakterze w "Trylogii". W Burcu nie ma już także ogromnej lipy, którą Sienkiewicz opisał, jako ulubione miejsce wypoczynku Onufrego Zagłoby. Staw, który pozostał nosi nazwę tego rezolutnego szlachcica.

Miejscowy kościół ufundowany przez prababkę pisarza Teresę z Lelewelów Cieciszewską był miejscem chrztu Henryka Sienkiewicza i to już dwa dni po urodzeniu. Na sklepieniu kopuły znajdują się polichromie nawiązujące do dzieł noblisty. Jakie? Pojedźcie, aby sprawdzić. Na miejscowym cmentarzu pochowana jest matka naszego literata Stefania z Cieciszowskich Sienkiewiczowa. A dla upamiętnienia znanego obywatela usypano w latach 1932-1938 ogromny kopiec górujący nad wsią i nazwano go „Kopcem Sienkiewicza”.



Informacje praktyczne:

Muzeum w sezonie jest czynne w godzinach 9-17, poza sezonem 8-16. Bilety w cenie 15 zł normalny, 8 zł ulgowy. Mozliwość zwiedzania z przewodnikiem za dodatkową opłatą. Lokalizację przedstawiamy w linku oraz na mapie zamieszczonej poniżej.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Dziękujemy za wizytę 🙂
Napisz do nas: kontakt@podroze-rodzinne.pl