Zielona Góra – kraina wina

styczeń 2025

Jednym z województw naszym zdaniem niedocenionych przez turystów jest województwo lubuskie. Podobnie jak w kujawsko-pomorskim (Toruń i Bydgoszcz) tu również „stolicami” są dwa miasta. Wojewoda urzęduje w Gorzowie Wielkopolskim (nazwa mocno związana z lubuskim 🙂), a marszałek i sejmik mają siedzibę w Zielonej Górze.

Byliśmy w obydwu miejscowościach i bardziej nam się spodobała Zielona Góra. Górująca nad klimatyczną starówką Palmiarnia z rozciągającymi się pod nią winnicami, uliczki Starego Miasta pełne Bachusów, ciekawe zabytkowe kościoły oraz Muzeum Wina i Tortur pozostawiły w nas dużo pozytywnych wspomnień.

Podczas deszczu, czy brzydkiej pogody w Zielonej Górze koniecznie odwiedźcie Palmiarnię i skorzystajcie z mieszczącej się tam kawiarni. To właśnie od wzgórza, na którym jest położony ten obiekt wzięło nazwę miasto. Niegdyś wzgórze porośnięte bujną roślinnością górowało nad osadą rolniczą, a obecnie znajduje się tu Park Winny z symboliczną już uprawą winorośli oraz budynek Palmiarni.

Zielona Góra prawa miejskie otrzymała w 1323. Była założona przez imigrantów z Niemiec i Belgii. Stąd wcześniejsze nazwy miasta: łacińskie „Thalloris”, lub niemieckie „Grunberg”. Ze względu na swoje położenie i konflikty regionalne często przechodziła we władanie czeskie i niemieckie. Łączono ją z Dolnym Śląskiem, a w okresie baroku była ważnym ośrodkiem ruchu kalwińskiego. Stąd pochodzi Abraham Schultetus (1566-1624), profesor teologii, a w późniejszym czasie, kapelan Fryderyka I (ówczesnego króla Czech).

Obecnie miasto liczy ok. 140 tysięcy mieszkańców, a od 2009 roku patronem jest św. Urban, który zgodnie z tradycją chrześcijańską uchodzi za patrona ogrodników, winorośli i dobrego urodzaju.

Na wzgórzu obok Palmiarni stoi dom Gremplera z 1818 roku. August Grempler wraz z dwójką wspólników założył w 1826 roku pierwszą w Niemczech wytwórnię wina musującego. Wewnątrz budynku Palmiarni powstałego w 1961 roku znajduje się jeden z największych zegarów o drewnianej konstrukcji w Europie. KronoZegar to zegar z kukułką, w całości wykonany z drewnianych oraz drewnopochodnych elementów. Mechanizm waży 2 tony i mierzy 10 metrów, a zbudowanie go trwało pół roku.

Na kameralnej, ale klimatycznej starówce znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Wina i Tortur. To jedyna w Polsce ekspozycja stała ukazująca historię winiarstwa oraz zagadnienia związane z kulturą winiarską. Znajduje się tu wiele przedmiotów służących do wytwarzania tego trunku. Z kolei Muzeum Dawnych Tortur to największa w Polsce ekspozycja przybliżająca stosowanie prawa karnego, system wykonywania wyroków oraz metody tortur w średniowieczu i czasach nowożytnych. W mrocznych muzealnych piwnicach, zaprezentowano interesujący zbiór obiektów i replik narzędzi używanych m.in. podczas procesów o czary oraz egzekucji skazańców. Wrażenie grozy i strachu potęgują efekty dźwiękowe towarzyszące zwiedzającym – jęki skazańców, odczytywanie wyroków, brzęk łańcuchów, płacz kobiet.

Najstarszym zabytkiem miasta jest konkatedra św. Jadwigi Śląskiej. Kościół został ufundowany w II połowie XIII wieku przez księcia Konrada I Głogowskiego, a poświęcono go św. Jadwidze - babce fundatora. Budowę rozpoczęto w 1272, a ukończono 22 lata później. Dzieło zakończył syn Konrada -Henryk Głogowczyk. Święta Jadwiga Śląska jest zawsze przedstawiana bez butów boso, więc łatwo ją rozpoznać.

Innym zabytkiem, na który warto zwrócić uwagę jest kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej zbudowany w latach 1746-1748. Był to pierwotnie zbór ewangelicki, który po II wojnie światowej został przejęty przez katolików. Jest to budowla ryglowa wzniesiona przez budowniczego nazwiskiem Lipoldt i cieślę Fischera.

Podobnie jak w Gorzowie jednym z najpopularniejszych sportów jest żużel. Dlatego również i tu spotkamy pomnik żużlowca – Andrzeja Huszczy. Może warto tak zaplanować wizytę w Zielonej Górze, aby obejrzeć na miejskim stadionie mecz żużlowy lokalnego klubu Falubaz.

Spacerując ulicami Zielonej Góry napotykamy wiele figurek Bachusów, które zachęcają do skosztowania lokalnego wina. Znajdziecie je w najmniej spodziewanych miejscach i z różnymi atrybutami. Policzcie ile ich jest idąc bachusikowym szlakiem.

Na naszych zdjęciach zobaczycie kilka ujęć niesamowitego murala, na który natknęliśmy się w Zielonej Górze. Z pewnością rozpoznacie na nim wiele filmowych postaci.

Podczas wizyty w lubuskiem Zieloną Górę trzeba zobaczyć koniecznie. Najlepiej zaplanujcie sobie cały dzień na zwiedzanie miasta, muzeum oraz wizytę na żużlowym meczu.



Informacje praktyczne:

Wstęp do Palmiarni jest bezpłatny, a wewnątrz w otoczeniu zielonych roślin funkcjonuje restauracja i kawiarnia. Obie są czynne od wtorku do niedzieli. Kawiarnia od 11:00 do 20:00, a restauracja od 12:00 do 21:00 z wyjątkiem niedzieli (czynna do 20:00) i soboty, w którą od 19:00 zaczynają się biletowane wieczorki taneczne trwające do pierwszej w nocy.

W budynku Muzeum Ziemi Lubuskiej znajduje się Muzeum Wina i Tortur. Wystawy można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00 – 17:00. Bilet normalny kosztuje 20 zł, a ulgowy 15 zł. Cena zawiera audioprzewodnik.

Lokalizację pokazujemy w linku oraz na mapie zamieszczonej poniżej.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Dziękujemy za wizytę 🙂
Napisz do nas: kontakt@podroze-rodzinne.pl