Województwo śląskie

Województwo śląskie – czego tu nie znajdziemy? Mamy tutaj góry z pięknymi widokami, wiele ciekawych zabytków, a także wiele śladów fascynujących postaci uwikłanych w skomplikowaną historię tego regionu.

Chcemy przybliżyć naszym czytelnikom postać zapomnianego wynalazcy Juliana Ochorowicza, który wpłynął na kształt powieści "Faraon" Bolesława Prusa, a sam był pierwowzorem postaci Ochockiego ze słynnej "Lalki". To nie koniec pisarskich tropów związanych z województwem śląskim – można zajrzeć do Górek Wielkich, gdzie mieszkała Zofia Kossak-Szczucka, autorka "Pożogi" – opowieści o dramacie polskich rodzin na Wołyniu.

W naszych artykułach znajdziesz też opisy wypraw w Beskidy i zdjęcia niezwykłych panoram widocznych z górskich szczytów. Więcej uwagi warto też poświęcić miastu Żywiec, gdzie poza znanym browarem jest wiele ciekawych zabytków do zwiedzania. Trzeba zatrzymać się też w zamku w Siewierzu – w naszym tekście opisaliśmy, jak ten obiekt zmieniał się na przestrzeni lat.

Na naszej stronie opisujemy też śląską metropolię. Piszemy o górniczych osiedlach Nikiszowiec i Giszowiec. Zamieszczamy nasze wrażenia ze zwiedzania Muzeum ŚLąskiego w Katowicach, czy Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.Informacje praktyczne:

Jeśli zamierzamy chodzić po górach to polecamy miejscowość Korbielów. Jest to dobra baza wypadowa do trasy na Pilsko, a liczba pensjonatów jest na tyle liczna, że bez problemu znajdziemy miejsca rezerwując je w ostatniej chwili. Podczas długiego weekendu czerwcowego byliśmy praktycznie sami w dwupiętrowym pensjonacie tuż pod Pilskiem.

Inną lokalizacją dogodną do wycieczek górskich na Skrzyczne i Klimczoka jest Szczyrk. Tu również jest duży wybór miejsc noclegowych i punktów gastronomicznych. W miejscowym Centralnym Ośrodku Sportu możemy też korzystać z basenów, kortów i hal sportowych. Być może spotkamy podczas wędrówek po miejscowości skoczków narciarskich szlifujących formę na skoczni położonej tuż przy spacerowym szlaku.

Skoczków możemy również spotkać w pobliskiej Wiśle Malince. Wisła To również duża baza noclegowa i warto ją rozważyć jako miejsce skąd będziemy ruszać na zwiedzanie.

Jeśli zamierzamy skupić się na wycieczkach samochodowych w południowej części województwa to niezłym wyborem może być Żywiec lub Węgierska Górka. W tej drugiej miejscowości poza zwiedzaniem bunkrów i spacerami po leśmych lub położonych nad rzeką trasach możemy korzystać z basenów na otwartym powietrzu położonych w pobliżu Soły.

Jeśli chcemy się skupić na zwiedzaniu zamków na Jurze Krakowsko-częstochowskiej to warto wybrać kwatery w pobliżu Olsztyna k. Częstochowy. Będziemy mieli w zasięgu jednej godziny drogi samochodem praktycznie wszystkie zamki na jurze, a niewiele dalej do Katowic, gdzie powinno się zwiedzić znany z filmów Nikiszowiec. Blisko będziemy mieli do Częstochowy i klasztoru na Jasnej Górze.

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Dziękujemy za wizytę 🙂
Napisz do nas: kontakt@podroze-rodzinne.pl